Na co zwrócić uwagę przy wyborze lokaty?

[REKLAMA]

Trzymanie pieniędzy na koncie oszczędnościowym jest mało opłacalnym rozwiązaniem. Zdecydowanie lepiej będzie ulokować wolne środki na lokacie bankowej, chociaż nadal nie można liczyć na duży zwrot. Jest to jednak dobra opcja dla osób, które chcą zainwestować kapitał w sposób bezpieczny, z ryzykiem zminimalizowanym niemalże do 0. Obecnie do wyboru są rozmaite lokaty, dlatego warto dokładnie przeanalizować oferty różnych instytucji bankowych w celu znalezienia dla siebie najkorzystniejszego wariantu.

Co ma szczególne znaczenie podczas wyboru lokaty bankowej?

Najszybszym i najlepszym sposobem na znalezienie lokaty bankowej jest zapoznanie się z aktualnym rankingiem lokat, na przykład na stronie https://polakoszczedza.pl/najlepsze-lokaty-ranking-lokat-bankowych/ – czyli prostym i darmowym narzędziem skupiającym najlepsze oferty banków. Możliwe jest nawet znalezienie lokaty bez konta osobistego, co stanowi świetne rozwiązanie dla osób mających już otwarty rachunek w innej instytucji bankowej, chcących uniknąć dodatkowych opłat. Kluczową kwestią jest oczywiście wysokość oprocentowania, od którego zależy zysk z inwestycji. Należy wobec tego sprawdzić, ile zarobi się na odsetkach od środków przekazanych na lokatę.

Zysk z lokaty można na szybko obliczyć za pomocą kalkulatora internetowego. Wystarczy wpisać odpowiednie parametry lub też zrobić to samodzielnie, czyli pomnożyć oprocentowanie lokaty przez kwotę depozytu i liczbę dni utrzymywania lokaty i podzielić przez 365 dni. Najwyższe oprocentowanie lokat wynosi maksymalnie kilka procent, dlatego nie należy oczekiwać zbyt dużych zysków w skali paru miesięcy. Najlepszą decyzją jest wybranie lokaty długoterminowej, co najmniej na pół roku, aby móc mówić o odczuwalnym zwiększeniu zainwestowanego kapitału.

Na co zwracać uwagę podczas szukania lokaty bankowej?

Przy wyborze lokaty bankowej powinno się mieć na uwadze cel swojej inwestycji, czyli ochronę środków finansowych przed utratą wartości oraz konieczność zamrożenia kapitału na określony czas. Jeżeli ktoś nie chce ponosić ryzyka inwestycyjnego, to najlepsza będzie dla niego tradycyjna lokata terminowa, w której nie traci się niczego. Alternatywnym produktem, dającym większą swobodę wpłat i wypłat będzie konto oszczędnościowe.

Bardziej ryzykowne są lokaty strukturyzowane, połączone z funduszem inwestycyjnym. Potencjalny zysk będzie większy, ale należy liczyć się nawet z możliwością utracenia części zainwestowanych pieniędzy (w zależności od charakterystyki konkretnego produktu).

Źródło zdjęcia: stock pexe

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *