Nagrobki cmentarne – jakie są ich rodzaje?

[REKLAMA]

Bezsprzeczne w Polsce najpopularniejszym sposobem na żegnanie zmarłych jest tradycyjny pochówek cmentarny. Zakład pogrzebowy przygotowuje zwłoki, trumnę oraz oprawę całego nabożeństwa, a następnie ciało jest złożone w grobie. Ponadto często pochówkowi towarzyszy upamiętnienie za pomocą kamiennego nagrobka, który najczęściej wykonany jet z grantu, marmuru czy piaskowca. 

Wymiary nagrobka

Kupując nagrobek, na przykład przez stronę https://nagrobkikatarzynska.pl/, którzy akurat swoje usługi świadczą w Poznaniu, najpierw musisz ustalić jego wymiary. Nie da się ukryć, że każdy cmentarz ma swoje wewnętrzne wymogi. Tak więc jego wymiary są uzależnione od miejsca, jakie zostało wykupione na cmentarzu. Takie miejsce może być:

  • pojedyncze – w tym przypadku wymiary to 120 × 250;
  • podwójne – w tym przypadku wymiary to 180 × 250 lub 200 × 250;
  • nagrobki dziecięce – w tym przypadku wymiary to 80 × 140;
  • grobowiec rodzinny – w tym przypadku wymiary zależą od wielkości grobowca.

Jaki wybrać kamień nagrobkowy?

Specjaliści twierdzą, że najlepszym materiałem na pomnik jest granit. Niemniej jednak równie często wykonuje się je z piaskowca oraz marmuru, jednak w naszym klimacie te surowce nie są dobrym rozwiązaniem z uwagi na to, że pod wpływem zmiennych warunków atmosferycznych mogą szybko ulec erozji, w związku z czym już po kilku latach będzie konieczna wymiana pomnika. Jeżeli chodzi o granit, to jest to materiał wyjątkowo trwały, a ponadto występuje w różnej kolorystyce. Na cmentarzach nagrobki z granitu są najczęściej spotykane w kolorze czarnym i szarym. Niemniej jednak firmy oferują też inną kolorystykę granitu. Wyróżniamy:

  • czerń,
  • biel,
  • szarość,
  • czerwień,
  • brąz,
  • zieleń,
  • niebieski,
  • fiolet,
  • żółć.

Nagrobki Poznań wycenią dla Ciebie indywidualnie koszt wykonania.

Dlaczego wybierać granit?

Ponadto granit ma różne stopnie twardości i nasiąkliwości, co jest bardzo ważnym czynnikiem w kamieniarstwie nagrobkowym. Nie da się ukryć, że nagrobek jest narażony na zmiany atmosferyczne, dlatego kamień, z jakiego będzie wykonany, jest wręcz kluczowy. Nasiąkliwość kamienia jest równie ważna, ponieważ ma również duży wpływ na trwałość nagrobka. Z uwagi na to, że nasz klimat charakteryzuje się występowaniem opadów deszczu i śniegu, kamień przez te czynniki może stracić na twardości, a przez to może zacząć się kruszyć.

Napisy na nagrobku

Istnieją trzy rodzaje napisów na pomniku, jakimi są piaskowanie, kute oraz napisy ze stopów szlachetnych. Piaskowanie jest to metoda najczęściej wybierana, jest też najtańsza. W odpowiednim do tego programie komputerowym tworzy się projekt napisu. Następnie za pomocą specjalnego urządzenia piaskuje się nagrobek. Jeżeli chodzi o metodę zwaną kute, to jest to najstarsza technika, która jest bardzo rzadko wybierana. Jest najbardziej pracochłonna i najdroższa. Natomiast w przypadku wykonywania napisu za pomocą stopów szlachetnych to jest to metoda dość często wybierana. Litery są metalowe, ze stali cynkowej lub nierdzewnej, mocuje się je na pomniku za pomocą specjalnego kleju. Taka opcja daje możliwość bardzo ładnego wyglądu nagrobka przez długie lata. 

Reasumując, najlepszym wyborem będzie granit, który ma różne stopnie nasiąkliwości i twardości. W przypadku napisów na nagrobku, jeżeli nie wiesz, które wybrać, to zapytaj o to specjalisty z zakładu pogrzebowego, a z pewnością zostanie wybrana najlepsza możliwość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *