Nauka religii przez zabawę

[REKLAMA]

Jak sprawić, aby dziecko z chęcią uczyło się religii? Skuteczna nauka chrześcijańskich wartości wymaga pomysłowości. Warto zadbać o to już na samym początku edukacji, aby wykształcić w dziecku dobre nawyki i zainspirować do samodzielnych poszukiwań.

Od czego zacząć i jak nie zniechęcić dzieci do nauki religii?

Wspólne poznawanie wiary

Jedną z najmniej efektywnych metod nauki jest pozostawienie dziecka samego sobie. Nawet jeżeli jest już samodzielne i potrafi czytać i pisać, nie powinno zostawać same z zadanym tematem. Warto, abyśmy zaangażowali się w proces nauczania. Możemy wspólnie z dzieckiem czytać przypowieści dla najmłodszych lub też oglądać je w formie bajek.

Każda z tych metod będzie dobra, jeżeli będzie się wiązała ze wspólnym spędzeniem czasu. Dziecko będzie wtedy miało pozytywne skojarzenia związane z nauką religii. Drugą kwestią jest zbudowanie autorytetu. Kiedy jesteśmy obok, dziecko ma możliwość zadawania pytań. Dzięki temu wszystko zostaje wytłumaczone, a dziecko wie do kogo się udać, aby uzyskać wiedzę na dany temat. Warto poświęcić również czas na rozmowy po przeczytaniu danego fragmentu, czy też obejrzenia bajki. W ten sposób nakierujemy dziecko na właściwy tok rozumowania i utrwalimy zdobytą przez nie wiedzę.

Zabawy religijne

Oprócz czytania i oglądania bajek, warto aby dziecko miała styczność z religią w trakcie codziennej zabawy. Mogą to być na przykład kolorowanki religijne. Dzięki nim dziecko ma możliwość utrwalenie sobie treści, jakie wcześniej przeczytało. Malowanki, które przedstawiają postacie z biblią i obrazują dane historie, sprawiają, że dziecko lepiej zapamięta bohaterów i wydarzenia z Pisma Świętego. Różnorodne materiały edukacyjne do nauki religii znajdziecie na stronie http://bibliadladzieci.com/.

Inną formą zabawy są krzyżówki religijne. Skierowane dla starszych dzieci, mogą nie tylko pomóc w budowaniu chrześcijańskich wartości, ale także uczą logicznego myślenia. Nie trzeba ich ponadto wymyślać samodzielnie. Podobnie jak w przypadku kolorowanek, w internecie można odnaleźć atrakcyjne wzory krzyżówek, które będą dla dziecka interesujące.

Biblia dla dzieci to niejedyne źródło, jakie może wspierać naukę religii w szkole czy w domu. Warto zadbać o to, aby dziecko miało kontakt z treściami biblijnymi przy codziennej zabawie. Dlatego też kolorowanki i krzyżówki są tak popularne wśród katechetów. Ważna jest również wspólna rozmowa na temat chrześcijańskich wartości, a także wymienia się poglądami i dyskusje. Warto je przeprowadzać, kiedy tylko czujemy, że nasze dziecko może mieć problem z przyswojeniem sobie danej nauki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *