Operacje plastyczne nosa. Fakty i mity!

Choć krąży wokół nich wiele faktów i mitów, operacje plastyczne nosa cieszą się coraz większą popularnością, zarówno wśród kobiet, jak i wśród mężczyzn. Z pewnością nie jest to już temat tabu, o którym się nie mówi. Warto zatem rozprawić się z niektórymi mitami, które dotyczą operacji plastycznych.

Tylko dla wyglądu? Otóż niekoniecznie

Wielu pacjentów decyduje się na operację plastyczną ze względu na ogólne zdrowie i samopoczucie. Często zdarza się, że sama operacja nosa nie ma zbyt wiele wspólnego z poprawieniem wyglądu, a raczej niesie korzystny wpływ dla zdrowia fizycznego. Jej celem może być również rekonstrukcja nosa, który został zniekształcony w wyniku wypadku. Nie sposób jednak nie wspomnieć o tym, że pacjent z ”poprawionym” nosem czuje się zdecydowanie pewniejszy siebie.

Tylko dla bogaczy?

Popularnym mitem jest też to, że operacje plastyczne nosa czy innych części ciała są tylko dla osób bogatych. Tak było kiedyś, obecnie są one znacznie tańsze i lepiej dostępne. Co więcej, wiele placówek oferuje możliwość wyboru formy płatności a nawet zapłaty w ratach. Niektóre banki oferują nawet kredyty specjalnie na operacje plastyczne, dzięki czemu pozwolić na nie mogą sobie nawet osoby o stosunkowo niskich zarobkach.

Wyłącznie dla kobiet?

Kiedyś operacje plastyczne były proponowane jedynie kobietom. Powiększenie biustu, odsysanie tłuszczu, korekcja uszu czy operacja nosa… – właśnie takie zabiegi proponowano paniom. Obecnie jednak blisko jedna czwarta operacji plastycznych nosa wykonywanych jest u mężczyzn. Dzieje się tak również ze względu na fakt, iż chirurgia plastyczna to sposób na powrót do normalnego życia dla osób, których twarz uległa zniekształceniu w wyniku wypadku.

Zmieni się coś więcej niż nos?

Wiele osób obawia się, że wraz ze zmianami wizualnymi, zmieni się także głos. I tutaj trudno powiedzieć czy jest to mit, czy też nie. Z jednej strony operacje nosa nie mają bezpośredniego wpływu na głos, ale trzeba mieć świadomość, że pacjenci mają wrażenie zmiany głosu. Wynika to ze względu na fakt, że wiele osób z niedrożnym nosem ma głos mocno nosowy. W wyniku udrożnienia nosa głos odzyskuje swój naturalny tembr, co może spowodować, że wydaje się, że operacja nosa zmieniła nie tylko sam wygląd, ale również brzmienie głosu.

Nieestetyczny wygląd twarzy?

Wiele osób zapomina o tym, że operacja nosa jest… operacją. Co za tym idzie, bezpośrednio po niej na twarzy można zaobserwować różnego rodzaju obrzęki i zasinienia. Jednak jest to zupełnie naturalny objaw, który ustępuje wraz z upływającym czasem. Można także odczuwać dyskomfort związany z bólem głowy czy nosa. Okres ostatecznego wygojenia trwa do dwunastu miesięcy i dopiero po upłynięciu roku można ostatecznie ocenić efekt operacji. Wizyta kontrolna natomiast wyznaczana jest mniej więcej pół roku po zabiegu. Najczęściej jest to równocześnie ostatnia wizyta.

nos1

zdjęcie: Aestheticmed.com.pl

Może zrobić to każdy, kogo stać?

Niestety, nie jest to takie proste. Operacje plastyczne nosa są przeznaczone dla osób, które potrzebują zmiany wizualnej lub zdrowotnej. Jednak osoby, które cierpią na różnego rodzaju skazy naczyniowe, zaburzenia krzepliwości, infekcje ropne skóry i śluzówek bądź mają nieuregulowaną cukrzycę lub nadciśnienie tętnicze. Co istotne, operacji nie może również mieć kobieta będąca w ciąży.

Kilkudniowy pobyt w szpitalu?

Częstym mitem, jaki pojawia się, gdy mowa o operacjach plastycznych jest ten dotyczący czasu spędzonego w klinice. Zazwyczaj zabieg jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym, zwłaszcza, gdy chodzi o korekcję nosa. Wówczas wiąże się to z jednodniowym pobytem w klinice. Sam zabieg natomiast trwa około 1,5 do 2 godzin a do jego wykonania potrzebna jest znajomość grupy krwi oraz wyników morfologii, OB, wskaźników krzepnięcia, kreatyniny, poziomu glukozy. Przeprowadza się także ogólne badanie moczu. Istotna jest także szczepionka przeciwko WZW B.

Nie dla okularników?

Wiele osób noszących okulary obawia się, że są one przeciwwskazaniem dla operacji nosa. Nie jest to prawdą. Mit ten bierze się z faktu, że rzeczywiście, noszenie okularów przez kilka tygodni po operacji może być utrudnione i niewygodne. Natomiast nie są one bezpośrednim przeciwwskazaniem do wykonania takiej operacji. No i oczywiście – zawsze można założyć soczewki.

Wokół operacji plastycznych narosło wiele mitów. Na szczęście znakomita większość z nich nie jest prawdą. Najlepiej jednak wszelkie swoje wątpliwości skonsultować z lekarzem, który z pewnością odpowie na każde pytanie dotyczące operacji nosa i rozwieje wątpliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *