Jak wyczyścić włochaty dywan?

[REKLAMA]

Czyszczenie dywanów shaggy jest prostsze niż myślisz!

Dywany shaggy są jednym z najbardziej lubianych i najczęściej wybieranych modeli. Ta nieco fikuśna wersja dywanu okazuje się być jednocześnie niezwykle uniwersalna. Sprawdzi się ona zarówno w pokoju dziennym dodając mu nowoczesnego sznytu, w pokoju dziecięcym, dzięki czemu maluszki będą mogły wygodnie bawić się na podłodze czy w sypialni – bo czy może być coś przyjemniejszego niż postawienie pierwszego kroku na pachnącym, mięciutkim włosiu?

No właśnie – wielu z nas martwi się o to w jaki sposób utrzymać taki dywan w czystości. Mimo że wygląda on pięknie to brak właściwej pielęgnacji może zmienić go w higieniczny koszmarek umieszczony na środku naszej podłogi. Na szczęście, czyszczenie dywanu shaggy – choć nieco bardziej wymagające niż czyszczenie zwykłego dywanu – w dalszym ciągu nie jest czymś niewykonalnym szczególnie, jeśli nasze dywaniki są małe i pełnią głównie funkcję dekoracyjną. W jaki sposób zadbać o taki dodatek, aby cieszył nas pięknym wyglądem i miękkim włosiem przez długi czas?

W pierwszej kolejności należy pamiętać o regularnym odkurzaniu. W tej kwestii nie ma kompromisów. Długi włos wygląda pięknie, jednakże brak cyklicznej pielęgnacji może zmienić go w siedlisko kurzu i bakterii. O ile zwykły dywan odkurzać możemy co kilka dni, o tyle dywan shaggy wymaga częstszego kontaktu z odkurzaczem – szczególnie jeśli znajduje się on w miejscu szczególnie narażonym na brud (jak np. przedpokój) albo gdy w domu przebywają zwierzęta. Aby pozbyć się kurzu, piasku czy okruchów należy odkurzyć wierzchnią część dywanu, a następnie odwrócić go i odkurzyć część spodnią. Przy dużej ekspozycji na zabrudzenia może okazać się, że czynność trzeba będzie powtórzyć. Najlepszym miernikiem poziomu czystości jest tu… obserwacja. Czynność powtarzamy więc tak wiele razy, aż przy odwróceniu z dywanu nie będą wypadać już niechciane resztki i sierść.

Dywan shaggy, jak każdy inny dywan, wymaga również prania. Tutaj istotne są dwa czynniki – materiał z którego wykonano dywan oraz jego wielkość. W przypadku najczęściej spotykanych dywanów z polipropylenu możemy zastosować specjalne środki do prania dywanów. Warto jednak zaopatrzyć się w specjalistycznym sklepie z dywanami, aby mieć pewność, że dywan nie zmieni koloru ani kształtu. Mniejszy dywanik powinien zmieścić się w pralce, natomiast z większym poradzimy sobie piorąc go w wannie i płucząc tak długo, aż ociekająca z dywanu woda będzie zupełnie czysta. Pamiętajmy, że przed umieszczeniem dywanu na swoim miejscu należy go najpierw porządnie wysuszyć- najlepiej na poziomej suszarce. Jeżeli rozmiar dywanu uniemożliwia nam jego samodzielne wyczyszenie, możemy skorzystać ze specjalistycznych pralni, które oferują usługę czyszczenia dywanów.

Zanim jednak weźmiemy się za pranie, musimy upewnić się, że producent nie odradza wybranej przez nas metody. Przykładem mogą być dywany z naturalnego włókna (najczęściej jest to wełna), ponieważ pranie ich w pralce, ani nawet w wodzie, nie będzie zalecane. W tym przypadku musimy sięgnąć po specjalistyczne środki do czyszczenia wełny, które również znajdziemy w sklepie oferującym dywany danego typu.

Mimo że czyszczenie dywanu shaggy wymaga trochę więcej samodyscypliny niż w przypadku tradycyjnych dywanów to jednak warto postawić na tego typu element. Właściwa pielęgnacja sprawi, że będziemy cieszyć się pięknym, nowoczesnym, a jednocześnie eleganckim dodatkiem, który będzie zdobił naszą podłogę przez wiele lat.

Shopconnector.pl – kody rabatowe na dywany marokańskie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *