Self-employed a spółka LTD – porównanie

Prowadzenie działalności gospodarczej przez polskich przedsiębiorców na terenie Wielkiej Brytanii jest procederem, z którym już dawno rodzimi biznesmeni przeszli do porządku dziennego. Więcej wątpliwości może jednak budzić wybór formy prawnej rejestrowanej w UK działalności. Największym zainteresowaniem wśród osób decydujących się na własną firmę w Anglii cieszy się self-employed, czyli odpowiednik polskiego samozatrudnienia, a także brytyjska siostra spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, czyli spółka LTD. Czym różnią się obie te formy działalności gospodarczej?

Podstawa rejestracji i statusu prawnego

Zarówno zgłoszenie self-employed, czyli samozatrudnienia, jak i zarejestrowanie spółki LTD nie powinno przysporzyć przyszłemu przedsiębiorcy żadnych problemów. Brytyjskie kwestie urzędowe i administracyjne mogą poszczycić się przystępnością wszelkich procesów formalnych. Rozpoczęcie biznesu na podstawie self-employed zaczyna się od złożenia wniosku w HM Revenue & Customs – brytyjskim odpowiedniku polskiego urzędu skarbowego. Obligatoryjne będzie również posiadanie numeru NIN, który przyda się w procesach podatkowych i tych dotyczących ubezpieczeń społecznych.

Rejestracja spółki LTD jest co prawda bardziej pracochłonna, ponieważ opiera się nie tylko o zgłoszenie do HMRC, ale również do Companies House – odpowiednika polskiego rejestru sądowego. Wybawieniem w takiej sytuacji może okazać się skorzystanie z pomocy firmy świadczącej usługi księgowe dla brytyjskich biznesów. Doradcy specjalizujący się w tej dziedzinie zatroszczą się nie tylko o sam proces rejestracyjny spółki, ale także wyręczą właściciela w pełnieniu innych, urzędowych obowiązków.

Na czym więc polega różnica pomiędzy self-employed, a spółką Limited z prawnego punktu widzenia? Samozatrudnienie wymaga od osoby bazującej na tej formie działalności gospodarczej posiadania statusu rezydenta, co nie jest konieczne w przypadku założenia spółki LTD. Istotna jest również kwestia odpowiedzialności.

O tyle, o ile brytyjski odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest odrębnym podmiotem prawnym, a jej dyrektorzy i udziałowcy nie odpowiadają prywatnym majątkiem w przypadku problemów finansowych firmy, o tyle osobowością prawną self-employed jest tak naprawdę jej właściciel. Taka sytuacja, w razie biznesowych problemów, może przełożyć się na życie prywatne osoby samozatrudnionej, ponieważ w tym przypadku nie ma już rozgraniczenia majątkowego.

Podatki i korzyści finansowe

Duże znaczenie dla przedsiębiorców, którzy zastanawiają się, na jaką formę brytyjskiej działalności gospodarczej się zdecydować, będą miały oczywiście kwestie podatkowe i finansowe. Warto w pierwszej kolejności pochylić się nad podatkiem dochodowym. W przypadku spółki Limited próg podatkowy w roku 2021 wynosi 19%, podczas gdy dla self-employed waha się on pomiędzy 20% a 45% (wysokość progu podatkowego dla samozatrudnienia zależy od wysokości osiąganych zysków).

Kolejne zestawienie, z jakim warto się zapoznać, dotyczy ubezpieczeń społecznych, którego wysokość zależeć będzie od wysokości pensji, jaką otrzymują właściciele poszczególnych rodzajów działalności gospodarczych. W przypadku self-employed niemożliwe będzie osiągnięcie z tego tytułu korzyści finansowych, natomiast spółka LTD odznacza się intratnym rozwiązaniem w postaci podziału wynagrodzenia na standardową wypłatę, od której zostaną potrącone składki, a także na dywidendy dla dyrektorów i udziałowców, które nie są brane pod uwagę w kwestiach ubezpieczeniowych.

Porównanie spółki LTD z self-employed może okazać się pomocne w odpowiedzi na pytanie, jaki rodzaj działalności będzie odpowiedni dla danego biznesmena. Jeżeli jednak przedsiębiorcą nadal targają wątpliwości, w ich rozwianiu może pomóc zespół TaxAngels, brytyjska Kancelaria której księgowi specjalizują się w rejestracji i prowadzeniu firm zarejestrowanych w Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *