Niezależnie od tego czy twój maluch rośnie na mleku matki czy modyfikowanym, będziesz zmuszona wybrać smoczek do butelki chociażby po to, by podawać maluchowi wodę. Jak taki smoczek, który spełni maluszka i twoje wymagania?
Smoczek do butelki dostosowany do wieku maluczka
Najważniejsze w momencie, kiedy wybieramy smoczek do butelki jest tempo wypływania płynu, a to zależne jest od wielkości dziurki i ważne zwłaszcza w pierwszym etapie rozwoju maluszka. Płynący zbyt szybko płyn może bowiem powodować, że maluszek będzie się dławił, a nawet doprowadzić to może do wymiotów czy kłopotliwych kolek. Dla noworodków i małych niemowląt dobry będzie smoczek o wolnym przepływie. Zaś w przypadku kilkumiesięcznego niemowlęcia można już spokojnie wybierać spośród smoczków średnio- i szybkoprzepływowych. Nie bez znaczenia jest też gęstość płynu, jaki podajemy. Dla wody i niemowlęcia, zawsze właściwy będzie smoczek o średnim przepływie.
Kiedy zaczynamy z mlekiem modyfikowanym mieszać kaszkę, powinniśmy kupić smoczek o większym przepływie z uwagi na większą gęstość podawanego pokarmu. Taka mieszanka nie przedostanie się przez smoczek o niewielkim przepływie i maluch tylko będzie się denerwował, że nie może bez przeszkód zjeść. Wówczas zalecane jest zwiększenie przepływu smoczka. Całkiem niezłym rozwiązaniem jest zakup smoczka trójprzepływowo, w którym możemy zmienić ustawienia, w zależności od konsystencji podawanego płynu.
Rodzaje smoczków ze względu na materiał wykonania
Najprostszym podziałem smoczków jest ten z uwagi na materiał ich wykonania i tu wyróżniamy:
- smoczki kauczukowe – jasnobrązowe i miękkie
- smoczki silikonowe – przezroczyste i twarde
Różnice w twardości obu rodzajów smoczków to jedno. Ale jedne i drugie mogą być proste i nieco wydłużone, ale równie dobre płaskie i szerokie – przypominające kobiecy sutek. Mamy też w sklepach spory wybór pośród smoczków antykolkowych, które zazwyczaj mają dodatkową dziurkę odpowietrzającą. Są też smoczki dynamiczne, których użycie wymaga większego wysiłku i skłania dziecko do bardziej aktywnego ssania. Tego typu smoczki doskonale się sprawdzą w sytuacji, kiedy staramy się by nasz maluch wrócił do karmienia piersią.
Gdy dziecko zaakceptuje już rodzaj i kształt, przydadzą się przynajmniej dwa identyczne smoczki na zmianę. Trzeba je wymieniać raz na miesiąc.