Poszczególne schorzenia i dolegliwości wymagają zastosowania różnych metod diagnostycznych. Najpopularniejsze z nich to ultrasonografia, rezonans magnetyczny oraz tomografia, między którymi występują znaczące różnice. Każde z tych badań przeprowadzane jest w nieco innych przypadkach, dlatego warto zapoznać się z ich specyfiką i przebiegiem.
Badanie ultrasonograficzne
USG to metoda diagnostyki, pozwalająca na uwidocznienie obrazu narządów oraz tkanek dzięki zjawisku odbicia się od nich fal ultradźwiękowych. Ultrasonografia charakteryzuje się wysoką dokładnością, ponieważ umożliwia rozpoznanie nawet niewielkich zmian i nieprawidłowości (więcej na ten temat przeczytasz w artykule: https://noraxmedical.pl/usg-jak-dziala-ultrasonograf/). Badanie to jest całkowicie bezinwazyjne, dzięki czemu może być przeprowadzane wielokrotnie i nie wykazuje żadnego negatywnego wpływu na stan zdrowia pacjenta. Obraz uzyskiwany w czasie rzeczywistym pozwala na określenie kształtu, wielkości i położenia narządów z dużą precyzją, bez ryzyka ich uszkodzenia falami ultradźwiękowymi. Ultrasonografia powszechnie wykorzystywana jest także w diagnostyce kobiet w ciąży. USG wykonać można z zastosowaniem środków kontrastujących.
Rezonans magnetyczny
Rezonans magnetyczny to badanie diagnostyczne, w którym wykorzystuje się silne pole magnetyczne oraz fale radiowe. Do jego wykonania niezbędny jest także komputer, przeznaczony do zmiany uzyskanych informacji na obrazy. Rezonans magnetyczny jest bezpieczny dla pacjenta, ale stosunkowo mało komfortowy. Podczas badania należy pozostawać nieruchomo w pozycji leżącej, na niedużej przestrzeni, w nieprzyjemnej temperaturze oraz przy sporym hałasie Badanie to znajduje zastosowanie w diagnostyce chorób układu nerwowego i dociera w miejsca, które nie są dostępne dla głowicy ultrasonografu. Rezonans magnetyczny może być wykonany u osób z rozrusznikami serca, implantami, klipsami naczyniowymi oraz niektórymi typami sztucznych zastawek serca.
Tomografia komputerowa
Tomografia komputerowa również jest metodą obrazową, jednak w tym przypadku do badania wykorzystuje się promienie rentgenowskie. Obraz wybranego obszaru uzyskuje się poprzez zastosowanie specjalnej lampy, która krąży wokół ciała pacjenta i naświetla je z każdego punktu wokół osi. Tomografię komputerową stosuje się w diagnostyce obrażeń wielonarządowych, np. u osób po wypadku. Do podstawowych wskazań należą przede wszystkim podejrzenia urazów głowy i kanału kręgowego, a także krwawienia doczaszkowego czy ropnia mózgu. Badanie tomograficzne pozwala na zobrazowanie zmian i zaburzeń występujących w obrębie różnych narządów, dzięki czemu stosowane jest także w chirurgii oraz onkologii. Tomografia może być przeprowadzana zarówno bez kontrastu, jak i ze środkiem cieniującym podawanym doustnie lub dożylnie.