Technika grzewcza to zagadnienie, które interesuje w zasadzie wszystkich. Od tego bowiem, jak działać będzie instalacja centralnego ogrzewania, zależy nasz codzienny komfort. Ciepło utrzymywane w pomieszczeniach oraz dostęp do ciepłej wody to przecież kwestie podstawowe. Poszczególne elementy instalacji działają systemowo. Jednak różnią się możliwościami, jakie oferują, czy też rodzajem urządzeń zasilających i oddających ciepło, jakich potrzebują. Co warto o nich wiedzieć? Czym wyróżnia się wydajna instalacja grzewcza?
Kocioł grzewczy to podstawa. Co jeszcze tworzy naszą instalację C.O.?
Na początku warto wspomnieć, że technika grzewcza to nieco szersze zagadnienie i obejmuje nie tylko instalację grzewczą. Inne jej elementy to urządzenia wchodzące w skład układu hydraulicznego i automatyki kotłowni oraz urządzenia systemu odprowadzania spalin. Kocioł grzewczy jest tutaj numerem jeden, śmiało możemy powiedzieć, że to serce instalacji, jednak bez innych elementów systemu na nic nam się zda nawet najlepszy jego model. Sama instalacja c.o. to system centralnego ogrzewania wody i rozprowadzanie jej rurami z kotła do grzejników.
Wybierając kocioł warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jego kluczowe parametry. Będzie to moc kotła (powinna równoważyć ciepło tracone w ciągu roku), sprawność, to, jak cicho pracuje urządzenie oraz ile emituje spalin. Parametry urządzenia związane są bezpośrednio z tym, jakie paliwo zasila kocioł. Dominującymi rozwiązaniami są kotły gazowe, na pelet oraz ekogroszek. Nie bez znaczenia pozostają także rozmiary urządzenia. Wybierając konkretne rozwiązanie z pewnością warto zwrócić uwagę na zautomatyzowane urządzenia nie produkujące popiołu, czy pyłu węglowego, bądź też z automatycznym podajnikiem paliwa. Do wyboru mamy także kotły jednofunkcyjne (podgrzewają wodę krążącą w instalacji c.o.) oraz dwufunkcyjne (dodatkowo podgrzewają wodę użytkową).
Technikę grzewczą tworzą dodatkowo m.in. sterowniki do kotłów, zbiorniki ciepła, kolektory słoneczne, pompy c.o. i pompy ciepła, systemy ogrzewania płaszczyznowego, grzejniki i niezbędny osprzęt.
Projekt instalacji pozwoli uzyskać oczekiwane rezultaty
Instalacja grzewcza zawsze powinna zostać dopasowana do indywidualnych potrzeb jej użytkowników oraz ewentualnych ograniczeń miejsca, wielkości pomieszczeń/budynku. Poszczególne elementy powinny także zostać dopasowane względem siebie. Aby system działał sprawnie, był bezpieczny i ekonomiczny, inwestycję warto rozpocząć od przygotowania projektu instalacji grzewczej. Ten należy powierzyć specjalistom, jednak na wstępie i tak trzeba będzie sobie zadać pytanie o wybór docelowego paliwa opałowego, źródła ciepła i elementów przekazujących ciepło do poszczególnych pomieszczeń (grzejniki to rozwiązanie najpopularniejsze i najbardziej korzystne cenowo, do wyboru mamy jednak także ogrzewanie podłogowe i ścienne, anemostaty oraz kratki grzewcze).
Projekt instalacji obejmować będzie rodzaj i usytuowanie kotła grzewczego, rozmieszczenie grzejników, rur oraz przewodów doprowadzających wodę oraz paliwo. Przygotowując się do inwestycji nie można zapomnieć o systemie wentylacji. Podczas planowania poszczególnych elementów z zakresu techniki grzewczej należy wziąć także pod uwagę izolację budynku, dostęp do komina, czy też wielkość oraz przeznaczenie poszczególnych pomieszczeń.
Aby instalacja działała prawidłowo i bezpiecznie, już na początku inwestycji warto odpowiednio dobrać i zaplanować poszczególne jej elementy. Te powinny być jak najwyższej jakości i pochodzić od sprawdzonego dostawcy. Tego typu system ma nam służyć nieprzerwanie przez wiele lat, dlatego dobrze będzie podejść do tematu rozważnie. Dobry projekt może nam w tym zdecydowanie pomóc.