Ciekawe motywy umieszczone na niektórych monetach lokacyjnych

[REKLAMA]

Naprawdę wiele serii, które opuszczają światowe mennice, wykonano doskonale. Niemal na każdej umieszczono z kolei interesujące motywy. Ten aspekt może być szczególnie istotny zwłaszcza dla kolekcjonerów. Z całą pewnością warto więc poświęcić mu choć kilka akapitów.

Do jednego z najbardziej interesujących motywów. Z pewnością można zaliczyć Świątynię Nieba (Temple of Heaven). Pod tą nazwą, kryje się świątynny kompleks związany z religią taoistyczną. Widok na świątynię, znajduje się na awersie chińskiej serii Chinese Gold Panda. Jest to jedna z najbardziej rozpoznawalnych w skali świata, monet bulionowych. Wracając jednak do samej budowli, trzeba powiedzieć, że jej początki sięgają w sumie piętnastego stulecia. Ma więc już bogatą historię. Warto dodać, że kilka wieków później zdecydowano się, by odrestaurować całość. O tym, jak ważne jest to miejsce niech świadczy fakt, że przybywali do niego nawet cesarze Chin. Całość zlokalizowana jest w ścisłym centrum Pekinu. Także, dlatego, jest miejscem często odwiedzanym także przez turystów. O tym, jak Świątynia… jest ważna także dla światowego dziedzictwa, najlepiej świadczy fakt, że w latach dziewięćdziesiątych umieszczono ją na liście UNESCO. Jest to więc niebagatelne wyróżnienie. Nie dziwi więc, że świątynny kompleks został uwieczniony również na monetach.

Innym charakterystycznym dla kraju emitenta motywem, jest ten znajdujący się na serii pochodzącej z Kanady. W tym wypadku mowa o Maple Leaf, czyli klonowym liściu. Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych symboli państwa z Ameryki Północnej. Warto chyba zresztą dodać w tym miejscu, że numizmaty ukazały się nawet wcześniej niż te wytwarzane w Kanadzie. Swój rynkowy debiut zaliczyły w 1979, podczas gdy American Eagle trafił do sprzedaży w 1986 roku. O tym, jak istotny jest motyw liścia klonu, najdobitniej będzie chyba świadczy fakt, w ilu miejscach można go dostrzec. Jest on powiązany nie tylko z oficjalną heraldyką (a przynajmniej nie tylko państwową, o czym za chwilę). Zdobi on także pamiątki, które można kupić podróżując do kanady. To również nie wszystko. Da się go również dostrzec na herbach drużyn sportowych. Doskonałym przykładem, jest tu ten należący do występującego w NHL klubu Toronto Maple Leafs.

Równie niebanalnie prezentuje się tematyka jednaj z serii produkowanej na co dzień na Starym Kontynencie. Mowa tu o numizmatach, za których emisję odpowiada Mennica Wiedeńska. To właśnie ona zainaugurowała w 1989 roku Filharmonika. Tematem całości, są instrumenty powszechne w dziełach reprezentujących nurt muzyki poważnej. Jeśli uświadomimy sobie, że to właśnie w stolicy Austrii odbywa się wydarzenie takie jak Koncert Noworoczny taki wybór nie dziwi. Odbywa się on w gmachu Wiedeńskiego Towarzystwa Muzycznego. Od kilku dekad, jest on transmitowany do naprawdę wielu krajów na całym globie. Na monetach wygrawerowane są między innymi instrumenty takie jak organy piszczałkowe, ale również choćby skrzypce.

Jeśli interesuje Cię oferta na złoto inwestycyjne, w tym złote sztabki czy monety lokacyjne, warto sprawdzić ofertę firmy Tavex, która od ponad 30 z powodzeniem działa na polskim i światowym rynku metali szlachetnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *