Czy i jak bezpiecznie przeprowadzić testy na koronowirusa?

[REKLAMA]

Koronawirus – pandemia, która sprawiła, że świat dosłownie stanął na głowie. Chyba jeszcze dwa lata temu nikt nie byłby w stanie sądzić, że stanie się coś takiego, co zmieni nasze życie o 180 stopni. Teraz okazało się, że to fakt, któremu już od roku musimy stawić czoła. Przechodzenie tej choroby podobno nie jest zbyt miłe. Skąd można się dowiedzieć, że jest się nosicielem tej choroby?

Test na COViD-19

Warto zapoznać się z procedurą, która obowiązuje, jeżeli ktoś przewiduje, że może być nosicielem takiej choroby. Taka procedura opublikowana jest na stronach rządowych i dostępna jest dla wszystkich osób, które mają stałe łącze z internetem. Zawsze można skontaktować się ze stacją Sanepidu lub też z lekarzem rodzinnym, który poinformuje o wszystkich szczegółach tej procedury. Jest to ważne w przypadku starszych osób, które na ogół nie są tak biegłe w obsłudze internetu. Lekarz rodzinny ma również prawo do tego, aby wypisać skierowanie na test na koronawirusa. Jeżeli takie skierowanie zostanie przez niego wypisane, to również poinformuje on o tym, gdzie takie badanie można wykonać. W każdym większym mieście znaleźć można takie punkty, gdzie owe testy są wykonywane.

Gdzie na test?

Jeżeli skierowanie na badanie na obecność przeciwciał koronawirusa zostało wypisane przez lekarza rodzinnego lub innego specjalistę, który współpracuje z NFZ, to należy udać się do placówek oznaczonych w odpowiedni sposób. Nie ma szans na to, aby z takim skierowaniem udać się do placówki prywatnej. Na szczęście dostęp do mobilnych placówek jest całkiem dobry, więc nikt nie będzie miał problemu z dostaniem się tam. Takie badanie można również wykonać na własną rękę. Koszt takiego badania wynosi od 300 zł w górę. Cena poniekąd zależna jest od czasu oczekiwania na wynik. Jeżeli komuś bardzo mocno na tym zależy, to może dopłacić więcej, a wynik mieć w ręce nawet w ciągu trzydziestu minut. Taki test na COViD-19 wykonywany jest w placówkach medycznych prywatnych, które również ulokowane są w najróżniejszych punktach w Polsce. A czy można badanie wykonać w domu?

Test w domu

Wydawać by się mogło, że testy wykonywane w domu są najbezpieczniejsze. W niektórych sytuacjach można zamówić je do domu, jeżeli chodzi o NFZ. Tylko, że z reguły są one przewidziane dla osób, które mają problem z poruszaniem się, są na stałe przykute do łóżka, czy też z różnych innych powodów nie mogą opuścić swojego domu. W takich sytuacjach jak najbardziej wskazane są badania w domu. Uwaga! Jeżeli na miejscu pojawi się specjalna karetka z ratownikami do wykonania testu i uzna ona, że pacjent mógł jednak samodzielnie udać się na badania, to może na taką osobę zostać nałożona kara finansowa. Można również bez problemu zamówić płatny test do domu na obecność koronawirusa. Takie badania również załatwia się w placówkach prywatnych. Po próbki do badań przyjeżdża kurier, który wszystko odstawia we wskazane miejsce. Wynik można otrzymać najczęściej logując się na specjalne konto online, którego dane otrzymuje się od placówki

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z testujemy.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *