Dlaczego pracodawcy zatrudniają na umowy zlecenia?

[REKLAMA]

Pracodawca może współpracować z pracownikiem z wykorzystaniem umów o pracę oraz umów cywilnoprawnych. Do umów cywilnoprawnych zalicza się również umowę zlecenia, która cieszy się dużym zainteresowaniem. Dlaczego pracodawcy tak często zatrudniają pracowników na umowy zlecenia?

Umowa zlecenia jest umową cywilnoprawną, której zasady znajdują się w Kodeksie cywilnym, a dokładnie w artykułach 734–751. W związku z tym, że nie jest to umowa o pracę, nie mają zastosowania przepisy Kodeksu pracy. Głównym przedmiotem umów zlecenia jest wykonanie przez zleceniobiorcę określonej czynności na rzecz zleceniodawcy – najczęściej odpłatnie, chociaż może być ona zrealizowana również nieodpłatnie.

 

Najważniejsze cechy umów zlecenia:

  • zleceniobiorca może wykonać zlecenie w dowolnym miejscu i czasie, aby zmieścić się w wyznaczonych w umowie warunkach
  • zleceniobiorca nie podlega zleceniodawcy, dlatego nie jest od nieco zależny
  • zleceniobiorca może przekazać wykonanie zlecenia osobie trzeciej

 

W porównaniu do umowy o dzieło, która jest drugim rodzajem umowy cywilnoprawnej, umowa zlecenia dotyczy faktu wykonywania pracy, a nie jej rezultaty. W związku z tym umowy zlecenia mogą być podpisywane na wielu stanowiskach, na przykład stosowane są w usługach ochroniarskich, opiece, sprzątaniu, cateringu, usługach księgowych, przy roznoszeniu ulotek.

 

Dla pracodawców umowy zlecenia mają duże znaczenie, jako że nie tylko nie muszą oni wówczas postępować według zapisów Kodeksu pracy, to jeszcze dodatkowo związane są z nią niższe koszty. Warto jednak pamiętać o tym, że umowa zlecenia związana jest obecnie z koniecznością wypłacania stawki minimalnej wynoszącej 13 złotych. Zmiany w prawie dotyczą także czasu wypłacania wynagrodzenia w regularnych odstępach.

 

Aby wybrać najlepsze rozwiązanie w celu zatrudnienia pracowników z korzyścią dla firmy, warto skonsultować się ze specjalistami – usługi tego rodzaju świadczy firma SEKA (Seka.pl), która prowadzi profesjonalne doradztwo pracownicze. Pełen zakres usług firmy znajduje się na stronie Seka.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *