W jakim celu używa się transformatorów?

[REKLAMA]

Transformatory to maszyny elektryczne używane do przenoszenia energii elektrycznej prądu przemiennego pomiędzy obwodami oraz do zmiany napięcia elektrycznego. Posiadają one różne konstrukcje oraz bardzo szerokie zastosowanie.

Wśród najczęściej używanych transformatorów znajdują się transformatory energetyczne, które używane są powszechnie w elektroenergetyce do przetwarzania i dystrybucji energii elektrycznej. Są to urządzenia statyczne, które wykorzystują zjawisko indukcji elektromagnetycznej i przetwarzają układ napięć i prądów przemiennych tak, aby możliwe było uzyskanie takiej samej częstotliwości oraz różnych wartości.

 Najczęściej transformatory wykorzystywane są w stacjach transformatorowych, które określane są także stacjami trafo czy trafostacjami. Są to stacje elektroenergetyczne, w których dochodzi do podziału energii elektrycznej – jest ona dzielona przy różnych poziomach napięć. W skład stacji transformatorowych wchodzą transformatory oraz rozdzielnie średniego i niskiego napięcia. Stacje transformatorowe dzieli się na słupowe, czyli napowietrzne, wnętrzowe, kontenerowe – małogabarytowe, a także mobilne, czyli przewoźne.

 

Wyróżniamy również inne typy transformatorów, na przykład:

  • transformator bezpieczeństwa – służący do obniżania napięcia do poziomu napięcia bezpiecznego
  • transformator głośnikowy – używany jest do zasilania głośników
  • transformator dzwonkowy – stosowany do zasilania dzwonków w domowych instalacjach
  • transformator probierczy – używany przy badaniach elektrycznych
  • transformator spawalniczy – do zasilania urządzeń spawalniczych
  • selsyn – stosowany jako przyrząd pomiarowo-wskaźnikowy
  • autotransformator – wyposażony tylko w jedno uzwojenie

 

Jak widać, transformatory mają naprawdę bardzo szerokie zastosowanie – bez nich nie moglibyśmy korzystać z prądu elektrycznego w naszych domach, ponieważ to one pozwalają na jego przemianę w sieci wysokiego napięcia na niższe napięcie, które wykorzystywane jest w odbiornikach, na przykład w gospodarstwach domowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *