Teatr – czy Polacy lubią taką rozrywkę?

[REKLAMA]

Niektórzy z nas regularnie chodzą do teatru, inni natomiast nie przepadają za taką formą rozrywki. Niestety, statystyki nie świadczą o nas zbyt dobrze, ponieważ większość Polaków nie przepada za chodzeniem do teatrów, niemniej jednak trend jest pozytywny, ponieważ coraz częściej wybieramy teatr jako alternatywę dla kina oraz innych form rozrywki.

Z okazji 250. urodzin Teatru Narodowego, które odbyły się w 2015 roku, przeprowadzono badania, których celem było sprawdzenie, jak Polacy zapatrują się na teatr. Przede wszystkim badania te wykazały, że ponad połowa ankietowanych uważa, że dzięki teatrowi możemy rozwijać się kulturalnie oraz dzięki uczestnictwie w sztukach możemy poszerzać swoje horyzonty. Co więcej, wielu z nas myśli, że sztuki to miłe spędzony czas.

Jeżeli chodzi o częstotliwość odwiedzania teatrów, statystyki prezentują się następująco: 28% ankietowanych wskazało, że odwiedzają teatr kilka razy w ciągu roku, z kolei 17% raz na rok. 18% ankietowanych odwiedza teatr jedynie wtedy, gdy uda im się znaleźć coś interesującego w repertuarze, z kolei 15% raz na parę lat. Tylko około 5% ankietowanych chodzi do teatru raz na miesiąc.

Dlaczego Polacy nie chodzą zbyt często do teatru? Większość pytanych osób, ponieważ aż 57% wskazała, że główną przeszkodą są zbyt wysokie ceny biletów. Z kolei 21% nie chodzi do teatru z powodu braku wolnego czasu, 9% nie ma teatru w swoim mieście, natomiast 4% uważają, że chodzenie do teatru jest przeznaczone tylko dla tych osób, które rzeczywiście interesują się taką odmianą kultury.

Ankietowani odpowiadali również, że teatr jest dla nich pomysłem na spędzanie miłego wieczoru – wskazało tak 47% ankietowanych, z kolei 10% mówi, że sztuki są dla nich za poważne, a 7% wskazuje, że jest to rozrywka przeznaczona wyłącznie dla wybranych.

W związku z powyższym wiele teatrów chce łamać ten stereotyp – widoczne jest to przede wszystkim w teatrach komediowych, na przykład takich jak popularny Teatr Komedia z Warszawy. Repertuar, który prezentuje Teatr Komedia obejmuje wiele wyjątkowych sztuk i można sprawdzić go już teraz na stronie internetowej. Bilety można zakupić on-line – komfortowo i szybko, bez wychodzenia z domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *