Sprowadzanie oraz kupowanie samochodów z zagranicy jest w Polsce popularne od wielu lat. Niemal od trzech dekad używane auta wpływają szerokim strumieniem na krajowy rynek. Dlaczego Polacy tak chętnie kupują sprowadzane auta? Czy sprowadzenie samochodu się opłaca i ile trzeba za tę czynność zapłacić?
Dlaczego polscy kierowcy chcą kupować używane auta, sprowadzane z zagranicy?
Bardzo często zdarza się tak, że wielu kierowców stoi przed dylematem – kupić auto w polskim salonie czy może sprowadzić używane z zagranicy. W wielu przypadkach bywa tak, że nie stać ich jednak na kupno nowego samochodu z salonu. Wówczas to jedynym rozsądnym wyjściem jest zakup używanego auta z zagranicy. Pojazdy te bardzo często są w dobrym stanie, dlatego też ich popularność wciąż nie maleje. Co więcej, auto z zagranicy kusi nie tylko jakością, lecz także tym, że często jest znacznie lepiej zadbane i wyposażone od modelu krajowego.
Samochód z zagranicy – skąd najczęściej sprowadza się używane auto?
Pod względem sprowadzania aut z zagranicy do Polski zdecydowanym liderem są Niemcy. To właśnie z tego kraju wjechały miliony używanych samochodów. Nasz sąsiad z zachodu prowadzi we wszystkich statystykach z wynikiem około 60 % całego rynku importu używanych aut. Poza tym polskie firmy transportowe wożą używane samochody z takich krajów jak: Francja, Belgia, Holandia, Włochy, Szwajcaria, Austria, Dania oraz Szwecja. Z roku na rok przybywa także w Polsce używanych samochodów, które to zostały sprowadzone z USA.
Jaki jest koszt sprowadzenia samochodu z zagranicy?
Istotną kwestią podczas sprowadzania samochodu z innego kraju jest jego cena. Do ceny wybranego modelu trzeba jeszcze doliczyć koszty manipulacyjne, które to są związane ze sprowadzeniem pojazdu oraz z uiszczeniem obowiązkowych opłat. Nie da się dokładnie wyliczyć, ile kosztuje sprowadzenie auta, gdyż cena jest zależna od kilku czynników. Zalicza się do nich:
- pomoc w zakupie auta,
- sposób sprowadzenia auta,
- kraj pochodzenia samochodu,
- odległość do pokonania,
- korzystanie z usług pośrednika,
- model oraz wiek pojazdu,
- stan techniczny oraz blacharski auta.
Przed zakupem używanego auta warto sprawdzić jakich kosztów można się ostatecznie spodziewać. Może się bowiem okazać, że zakup stanie się nieopłacalny.
Sprowadzenie auta na własną rękę a dopełnienie formalności
Wyprawy na zachód w celu sprowadzenia samochodu nie należą do rzadkości. Warto wiedzieć o tym, że aby nabywca mógł cieszyć się nowym nabytkiem, musi sprostać wielu formalnością. Sprowadzony samochód musi posiadać tablice wywozowe oraz opłacone tymczasowe OC. Koszty z tym związane nie są wysokie, ale trzeba poświęcić trochę czasu na załatwienie tych spraw. Po załatwieniu powyższych formalności można ruszać w drogę.
Sprowadzenie samochodu do Polski to także wydatek związany z kosztem paliwa, noclegu oraz opłat drogowych. Aby uniknąć tego typu problemów, powierz sprowadzenia auta z zagranicy uczciwemu i polecanemu handlarzowi https://carforfriend.pl/.