Maszynowe czyszczenie wykładzin i dywanów na dużych powierzchniach.

[REKLAMA]

Czyszczenie wykładzin i dywanów jest raczej wymagającym zabiegiem, szczególnie w dużych obiektach. Wykładziny dywanowe są wykorzystywane nie tylko w mieszkaniach, ale również na dużych powierzchniach biurowych, w hotelach, czasem także w obiektach handlowych. Wykładziny są rozwiązaniem, które oferuje niezwykły komfort dla pracowników oraz gości. Co z aspektami utrzymania w czystości takiej wykładziny? Wykładzina wygląda estetycznie tylko wtedy jeśli jest odpowiednio zadbana. Konieczne jest więc regularne czyszczenie powierzchni, oczywiście przy wykorzystaniu profesjonalnych płynów do czyszczenia dywanów oraz odkurzacza do prania dywanów i tapicerki.

Pranie wykładziny – 3 najważniejsze kwestie.

Pranie wykładziny może przebiegać szybko i sprawnie, o ile odpowiednio się do tego przygotujemy. Jak przygotować się do regularnego prania wykładzin dywanowych na dużych powierzchniach? Na początek warto zadać sobie 3 podstawowe pytania.

  • Ile mniej więcej metrów kwadratowych zajmuje wykładzina? Od tego będzie zależeć jaki odkurzacz piorący będzie najlepszym rozwiązaniem. Chodzi przede wszystkim o wielkość zbiornika w danym odkurzaczu, która pozwoli na komfortowe pranie na danej powierzchni.
  • Jakie kroki podjąć podczas prania wykładziny – czyszczenie wykładzin powinno przebiegać w kilku krokach, które są konieczne do uzyskania zamierzonego rezultatu.
  • Jaki preparat do czyszczenia dywanów wybrać?

Pranie wykładziny – podstawowe kroki.

  1. Odkurzanie na sucho – przeprowadzenie odkurzania na sucho jest konieczne przed praniem wykładziny. Suche zabrudzenia, które pozostają na wykładzinie, podczas prania, zostają wgniecione w strukturę materiału, niszcząc jego strukturę. Oprócz tego, pranie nie będzie tak efektywne jeśli wykładzina będzie po prostu zanieczyszczona.
  2. Ręczne odplamianie materiału, czyli punktowe czyszczenie wykładziny w miejscach, gdzie np. rozlały się płyny takie jak napoje, tłuste zabrudzenia i plamy. W tym celu sprawdzi się wykorzystanie specjalnego, specjalistycznego środka do prania dywanów Taski Tapi Spotex.

Taski Tapi Spotex – profesjonalny odplamiacz do tapicerki, dywanu oraz tkanin. Usuwa najtrudniejsza zabrudzenia – zabrudzenia organiczne, tłuste, zaschnięte, intensywne barwniki. Nie uszkadza materiału. Środek do odplamiania w postaci sprayu, na bazie rozpuszczalników organicznych. Szybko schnący, neutralizuje zapachy, pozostawia świeżą woń.

  1. Pranie wykładziny właściwe przy wykorzystaniu odkurzacza do prania dywanów i tapicerki oraz profesjonalnego środka do prania dywanów. Równomiernie prowadzimy odkurzacz piorący, który dzięki pompie pod odpowiednim ciśnieniem rozprowadza roztwór wody z detergentem. W tym momencie brud zostaje rozpuszczony, jest to metoda ekstrakcyjna). Niektóre odkurzacze posiadają automatyczną funkcję zbierania brudnego roztworu, do niektórych należy zamontować osobną ssawę, która zbierze brud. Profesjonalny preparat do czyszczenia dywanów, który dokładnie rozpuści nawet najtrudniejsze zabrudzenia to zdecydowanie, polecany przez wiele firm sprzątających to Taski Tapi Extract.

Taski Tapi Extract – preparat przeznaczony do prania maszynowego. Dzięki aktywnym środkom czyszczącym czyści nawet zaschnięte, trudne do usunięcia zabrudzenia. Posiada technologię O.N.T, która niweluje nieprzyjemne zapachy. Preparat w formie ekstraktu do rozcieńczania.

Metody prania wykładzin.

Pranie wykładzin może odbywać się na dwa sposoby.

Metoda ekstrakcyjna, której celem jest gruntowne czyszczenie tkaniny (metoda, o której pisaliśmy wyżej). Wykorzystywana jest również do prania tapicerek samochodowych oraz meblowych. Polega na rozprowadzeniu roztworu wody i dobrego płynu do prania na wykładzinę, a następnie odessaniu go wraz z brudem. Brud pod wpływem środka rozpuszcza się i odrywa od wykładziny, która zostaje lekko wilgotna i wysycha w ciągu paru godzin.

Metoda kapsulacji, która jest najszybszą formą czyszczenia dywanów. Maszyna rozpyla niewielką ilość środka czyszczącego na powierzchnię wykładziny i delikatnie wciera roztwór. Zabrudzenia zbierają się w mikro kapsułki, które następnie zostają wciągnięte. Metoda kapsulacji służy jako metoda odświeżania wykładziny. Jest bardziej ekonomiczna i regularnie stosowana pozwala na rzadsze wykonywanie gruntownego prania metodą ekstrakcyjną.

Powierzchnia wykładziny a dobranie odpowiedniego odkurzacza profesjonalnego przemysłowego.

Dobranie odpowiedniego odkurzacza piorącego, który będzie optymalnym rozwiązaniem w obiekcie zależy od dobrania odkurzacza z odpowiednimi parametrami. Najważniejszym parametrem jest wielkość zbiornika, która bezpośrednio wpływa na wydajność prania, czyli to jak szybko jesteśmy w stanie wyprać wykładzinę. Im większy zbiornik, tym rzadziej trzeba go wymieniać.

Warto też sprawdzić jakie są wymiary odkurzacza – za duży odkurzacz będzie powodował problemy podczas przemieszczania go np. między regałami.

Kolejna ważna kwestia, czyli moc – im większa moc, tym lepiej odkurzacz poradzi sobie z praniem wykładziny na dużych powierzchniach oraz będzie w stanie usunąć uciążliwe zabrudzenia z głębszych struktur tkaniny.

Głośność pracy  – w niektórych obiektach odgrywa istotną rolę. Mimo że pranie zazwyczaj odbywa się w momencie gdy w pomieszczeniu nie znajdują się żadne osoby, zawsze lepszą opcją jest zakup odkurzacza, który pracuje ciszej, chociażby ze względu na komfort dla operatora.

Polecane odkurzacze piorące Taski

Małe odkurzacze piorące.

Taski Aquamat 10.1 – kompaktowy odkurzacz piorący Taski Aquamat 10.1, sprawdzi się w mniejszych obiektach, np. w biurach, przedszkolach  oraz do prania wykładzin i dywanów w restauracjach, hotelach, pensjonatach. Sprzęt ma dobre parametry, jest stabilny i wydajny pomimo swoich niedużych rozmiarów. Odkurzacz posiada pojemne zbiorniki (10L) oraz specjalne zabezpieczenie chroniące silnik przed zalaniem.

Średniej wielkości odkurzacz piorący.

Taski Aquamat 20 – wielofunkcyjna maszyna do prania wykładzin i zbierania brudnego roztworu (po zamocowaniu specjalnej ssawy). Posiada duży zbiornik na czysty płyn (22 L) oraz zbiornik na brudny roztwór (18 L). Odkurzacz jest zbudowany z mocnych części, jest odporny na pracę w  trudnych warunkach.

Duże odkurzacze piorące – dla największych powierzchni.

Taski Procarpet 45 i Taski Procarpet 30 – większe maszyny do prania wykładzin i dywanów. Maszyny mają dużą siłę ssania, pozwalają na przeprowadzenie prania dwoma metodami, metodą pośrednią i metodą ekstrakcyjną. Modele różnią się między sobą wielkością zbiorników (odpowiednio 45L i 30L) oraz tym, że Taski Procarpet 30 jest nieco mniejszym urządzeniem. Obie maszyny wykorzystywane są w zakładach i w dużych biurowcach.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą na odkurzacze i maszyny piorące w sklepie sklep.cleanway.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *