Krwawienie dziąseł – jak mu zapobiec?

[REKLAMA]

Kiedy podczas mycia zębów na szczoteczce pojawia się krew, to znak, że należy poświęcić więcej uwagi zdrowiu jamy ustnej. Na szczęście istnieje wiele skutecznych sposobów na poradzenie sobie z tym uciążliwym problemem i poprawę stanu swoich dziąseł. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Przyczyny krwawienia

Nie wszystkie problemy związane ze zdrowiem jamy ustnej objawiają się występowaniem krwawienia dziąseł. Nieprawdą jest też, że występuje ono jedynie podczas szczotkowania. Wśród najczęstszych przyczyn tej nieprzyjemnej dolegliwości możemy wymienić wiele przypadków, które nie kojarzą się jednoznacznie z bolesnymi dziąsłami, czyli np. cukrzycę, niedobory witaminy K czy choroby wynikające z nieprawidłowego funkcjonowania wątroby. Lekkie krwawienie dziąseł stosunkowo często powodują także uszkodzenia mechaniczne, wynikające z intensywnego szczotkowania zębów, zwłaszcza przy użyciu twardej szczoteczki. Stany zapalne i paradontoza to kolejne z przyczyn często odpowiedzialnych za podobne problemy. W wielu wypadkach nie potrzebujemy wizyty u stomatologa, by poprawnie zidentyfikować źródło nieprzyjemnych objawów. Jednak w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących zdrowia jamy ustnej należy jak najszybciej skontaktować się ze specjalistą.

Skuteczne sposoby na krwawienie dziąseł

Każdy, kogo spotkał kiedyś podobny problem, z pewnością stosuje się do podstawowych zaleceń dotyczących dbałości o higienę jamy ustnej. Regularne mycie zębów przy użyciu szczoteczki z miękkim włosiem i specjalistycznej pasty może zminimalizować ryzyko krwawienia dziąseł, jednak w większości przypadków nie będzie w stanie całkowicie go wyeliminować. W celu zażegnania dolegliwości warto sięgnąć po domowe sposoby, takie jak na przykład wysoce skuteczne płukanki z zawartością chlorheksydyny. Należy jednak pamiętać, że tego typu metoda nie powinna być stosowana dłużej niż 2 tygodnie z rzędu. Z naturalnych płukanek warto na pewno polecić te na bazie szałwii czy rumianku, które nie tylko odkażają jamę ustną, ale także wykazują działanie przeciwzapalne, czy też na bazie olejku z drzewa herbacianego. Wybór zależy przede wszystkim od naszych indywidualnych preferencji. Innym sposobem na krwawienie dziąseł może być stosowanie wody utlenionej lub woda kuchenna z solą – te metody nie są jednak polecane osobom wrażliwym na wątpliwej jakości doznania smakowe. O wiele przyjemniejsze okaże się z pewnością zastosowanie żelu z aloesem, który skutecznie łagodzi ból dziąseł i ogranicza ich krwawienie, znacznie przyspieszając naturalny proces gojenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *