Melisa – najlepszy napój na niespokojne dni

[REKLAMA]

Nawet najbardziej zabiegany człowiek potrzebuje w ciągu dnia choć chwili dla siebie. Warto sięgnąć wówczas po gorący kubek napoju, który pomoże nam zwolnić i oddać się relaksowi. W tej roli doskonale sprawdzi się melisa – aromatyczne zioło o kojącym działaniu, które nie sposób przecenić.

Właściwości melisy leczniczej

Każdy, kto kiedykolwiek miał okazję hodować melisę lub spożywać ją w formie naparu, z pewnością doskonale pamięta jej wyjątkowy aromat. To jednak dopiero pierwsza z wielu zalet tej rośliny, która od wieków towarzyszy nam zarówno w kuchni, jak i w medycynie. Coraz popularniejsza melisa herbata wybierana jest szczególnie chętnie przez osoby zmagające się ze stresem i długotrwałym stanem napięcia. Kojące działanie byliny wynika z zawartości olejku eterycznego, którego cenne składniki, takie jak cytral i cytronelal, pomagają obniżyć próg wrażliwości układu nerwowego. To jednak nie koniec jego prozdrowotnych właściwości. Składniki olejku rozkurczają mięśnie gładkie jelit oraz wykazują skuteczne działanie przeciwbakteryjne. Melisa zawiera w swoim składzie znacznie więcej elementów wpływających pozytywnie na nasze zdrowie, m.in. garbniki, fenolokwasy o działaniu przeciwzapalnym, witaminę C czy flawonoidy wykazujące właściwości antyoksydacyjne. Jak widać, stosowanie tej rośliny do celów medycznych może przynieść nam naprawdę wiele korzyści!

Melisa herbata – dlaczego warto mieć ją pod ręką?

Przede wszystkim dlatego, że to całkowicie naturalna pomoc w nerwowych sytuacjach, przyjemny sposób na relaks, a jednocześnie łatwo dostępny środek, po który możemy sięgnąć w niemal dowolnej chwili. Doskonale nadaje się do spożywania przez osoby w każdym wieku, a jego przyjmowanie wiąże się z przyjemnymi doznaniami zapachowo-smakowymi. Nawet jeżeli nie możemy pozwolić sobie na hodowanie melisy we własnym ogródku czy w doniczce na balkonie, bez problemu dostaniemy ją w aptece w formie poręcznych saszetek. Właśnie dlatego melisa herbata uznawana jest za jeden z najszybszych i najwygodniejszych, a zarazem najzdrowszych sposobów na radzenie sobie ze stanami napięcia nerwowego. Co więcej, wspiera pracę układu pokarmowego, przez co chętnie sięgają po nią osoby na diecie. Melisa polecana jest nie tylko osobom zestresowanym, ale także cierpiącym na bezsenność i nerwicę. Posiadając ją w swoich zapasach (koniecznie przechowywaną w suchym i chłodnym miejscu), możemy mieć pewność, że doskonale posłuży nam w wielu sytuacjach. Przeciwwskazaniem do picia naparów na bazie melisy jest jedynie uczulenie na tę roślinę. Mimo że nie występuje często, warto upewnić się, że spożywając zioła, nie wywołujemy reakcji alergicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *