Polacy masowo porzucają samochody

[REKLAMA]

Bez wątpienia brak miejsc parkingowych to w Polsce naprawdę poważny problem. Irytacja kierowców, którzy nie mają wolnego miejsca na zaparkowanie auta, jest większa, jeżeli miejsce parkingowe zajmuje porzucony samochód. Oczywiście prawo pozwala na usunięcie takiego auta przez służby, ale jeżeli jego właściciel się po niego nie zgłosi, to za jego ubezpieczenie zapłacą podatnicy. Jak to w ogóle możliwe?

Ogromne koszty ubezpieczenia porzuconych aut

Jeśli wziąć pod uwagę pracę służb, to mogą one odholować pojazd na parking depozytowy. Jeżeli przez sześć miesięcy nie zgłosi się po niego właściciel, to samochód przechodzi na własność gminy. Problem jest mniejszy, jeżeli samochód udaje się odsprzedać na różnych aukcjach. To jednak rzadkość, ponieważ pozostawione samochody to z reguły auta w bardzo złym stanie technicznym.

Jeśli w ciągu pół roku nikt nie zgłosi się po „zgubę”, obowiązek opłacania polisy OC ma gmina. I oczywiście wywiązuje się ze swojego obowiązku. Jak podają źródła, w samej tylko Warszawie w 2018 roku na ubezpieczenie wraków wydano 600 tysięcy złotych. Jak nie trudno się domyślić, samochody wraki są ubezpieczane z pieniędzy podatników.

Co grozi właścicielowi porzuconego auta?

Właściciela porzuconego auta często nie udaje się odnaleźć. Gorzej mają ci, którzy takie samochody trzymają na własnych podwórkach, działkach itp. Logicznie myśląc, również i te auta muszą posiadać polisę ubezpieczeniową. Wielu właścicieli nieużytkowanych wraków, z uwagi na zły stan techniczny jednak jej nie wykupuje, podczas kiedy nadal są one zarejestrowane w wydziale komunikacji. To już spore ryzyko, ponieważ brak polisy OC dla auta osobowego dłużej niż przez 14 dni to koszt rzędu 4500 zł. W przypadku braku ubezpieczenia do 3 dni właściciel zapłaci 900 zł, a od 4 do 14 dni 2250 zł. Kary są więc bardzo wysokie. Co zatem zrobić z wrakiem i jak pozbyć się go w legalny sposób? Nie jest to trudne. Pomogą skupy samochodów, np. takie jak ten w Lublinie – https://autokasacjaradom.pl/autokasacja-zlomowanie-aut-lublin/.

Legalna kasacja i wyrejestrowanie samochodu

Najprościej jest oddać samochód na skup pojazdów, po czym wyrejestrować pojazd w wydziale komunikacji. Skupów nie brakuje, czego przykładem jest też auto złom z Sochaczewa – https://autozlomowaniewarszawa.pl/autozlomowanie-sochaczew/. Jest to auto kasacja w pełni legalna, a tylko taki podmiot wyda niezbędne dla właściciela dokumenty, które pozwolą mu wyrejestrować samochód. Mowa o zaświadczeniu o przyjęciu auta do stacji złomowania i demontażu aut, unieważnieniu dowodu rejestracyjnego i tablic rejestracyjnych oraz unieważnieniu karty pojazdu, o ile taka karta była dla samochodu wydana.

Problemu nie mają też właściciele tych samochodów, które nie nadają się do jazdy i są unieruchomione. Wówczas trzeba wybrać skupy, które mają na swoim wyposażeniu lawety i mogą dojechać do klienta, aby odebrać pojazd, np. https://autolaweta-holowanie.pl/autolaweta-warszawa/.

Chcecie być na bieżąco z innymi nowinkami dotyczącymi rejestracji, wyrejestrowania pojazdów i innych wiadomości z dziedziny motoryzacji? Wystarczy dołączyć do grupy motoryzacyjnej na FB.

1 thoughts on “Polacy masowo porzucają samochody”

  1. Ciekawy artykuł. To przykre, że podatnicy muszą opłacać takie samochody. Jednak najlepiej byłoby, gdybyśmy spróbowali przerzucić się z samochodów na rowery. To dużo zdrowsze dla środowiska i dla nas samych. Warto zadbać o swoją kondycję i podejmować aktywność fizyczną, gdy ma się możliwość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *