Woda już niejednokrotnie została określona mianem „źródła życia”. Nie da się ukryć, że jest nam niezbędnie potrzebna do normalnego funkcjonowania, a co więcej – bez niej umarlibyśmy w ciągu kilku dni. Dlatego trzeba o nią dbać i – w razie takiej potrzeby – stosować uzdatniacze, które poprawią jej jakość. Należą do nich m.in. odżelaziacze wody.
Kiedy należy stosować odżelaziacze wody?
Odżelaziacze wody są konieczne, kiedy w wodzie występuje zbyt wysokie stężenie żelaza, przez co woda może nabrać metalicznego smaku i zapachu. To częsty problem domów jednorodzinnych, które mają własne ujęcia wody – mówi nasz rozmówca ze sklepu Global Water. Nadmiar żelaza nie wpływa korzystnie ani na nasze zdrowie, ani na działające w budynku sprzęty, takie jak zmywarka czy pralka. Żelazo niszczy elementy ich konstrukcji, a dodatkowo, pozostawia nieładne zacieki na armaturze. Wyprane ubrania również pozostawiają wiele do życzenia. Mogą pojawić się na nich trudne do pozbycia się żółte plamy, które – fakt faktem – zniszczą naszą ulubioną sukienkę czy bluzkę. Człowiek z kolei musi się liczyć z podrażnieniem skóry, szczególnie przy bardziej wrażliwej cerze.
Jak działa odżelaziacz wody?
Działanie odżelaziaczy wody polega na zastosowaniu odpowiednich złóż katalitycznych. To, prościej ujmując, odpowiednie materiały filtracyjne, dzięki którym można się pozbyć szkodliwych związków żelaza. Złoża pozwalają utlenić żelazo i zatrzymać je na ich powierzchni. Odżelaziacze mogą być stosowane zarówno w domu, jak i w budynkach przemysłowych.
Zalety odżelaziaczy wody
Odżelaziacze wody przede wszystkim uzdatniają wodę, pozwalając pić ją i używać bez obaw o zdrowie i niewłaściwe działanie sprzętów. Wkłady nabyte w Polsce są gwarancją najwyższej jakości, wydajnych złóż, które pozbędą się jonów żelaza oraz jonów manganu, najczęściej występujących wspólnie. Woda nabiera właściwego PH, nie ma nieprzyjemnego zapachu i posmaku oraz nie powoduje powstawania rdzawych bądź żółtych plam.