Jak wybrać odpowiednie mieszkanie?

[REKLAMA]

Decyzja o kupnie mieszkania jest bardzo ważnym wydarzeniem w życiu, zwłaszcza gdy jest połączona z zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Na rynku znajduje się obecnie dwa razy więcej gotowych mieszkań niż chętnych do ich zakupu, więc teoretycznie – jeśli już zdecydowaliśmy się kupić mieszkanie – z jego wyborem nie powinno być problemu. Na co jednak należy zwrócić uwagę?

Od czego zacząć?

Decydując się na zakup mieszkania, niezależnie czy za gotówkę czy na kredyt, trzeba pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. Przede wszystkim należy stwierdzić, jak dużo pieniędzy chcemy wydać.  Od tej kwestii będzie zależała wielkość mieszkania, jego standard oraz lokalizacja. Trzeba także odpowiedzieć sobie na pytanie, do jakich celów będziemy wykorzystywać to mieszkanie oraz jaki model rodziny chcemy stworzyć. Inne lokum będzie nam potrzebne do wykonywania pracy zawodowej, kiedy cała reszta naszego życia będzie koncentrować się wokół domu rodzinnego, a inny lokal powinniśmy nabyć wtedy, gdy zamierzamy założyć dużą rodzinę. Od takich planów zależeć będzie nie tylko rozmiar mieszkania, ale również okolica, w jakiej będzie ono ulokowane. Zawsze duże znaczenie ma bliskość do węzłów komunikacyjnych, odległość od centrum miasta, czy położenie względem całodobowej apteki lub centrum handlowego. Warto zawczasu zdecydować, które z tych parametrów są dla nas najważniejsze.

Kiedy już wiemy, gdzie powinniśmy szukać naszego wymarzonego lokum warto zadać sobie pytanie jakie ono powinno być. Jedną z najważniejszych cech takiego lokalu jest ilość pokoi. Zależnie od modelu rodziny, jaki będziemy tworzyć powinniśmy zachować odpowiedni balans pomiędzy przestrzenią i prywatnością, a ceną. Nie wolno zapominać, że każdy, nawet najmniejszy członek rodziny, powinien znaleźć w naszym przyszłym mieszkaniu miejsce dla siebie, gdzie będzie mógł się wyciszyć i odpocząć. Z drugiej strony zbyt duże mieszkanie będzie nie tylko bardzo drogie, ale także kosztowne w utrzymaniu. Warto pamiętać, aby nasze lokum miało jak najwięcej powierzchni użytkowej, dlatego powinniśmy jak ognia unikać wszelkiego rodzaju korytarzy i przedsionków, każdy metr jest tutaj na wagę złota.

Samemu czy przez pośrednika?

Gdy już jesteśmy pewni, czego oczekujemy od naszego przyszłego mieszkania, trzeba zdecydować czy wybrać nieco droższą i bezpieczniejszą opcję pośrednika, czy zdecydować się na zakup mieszkania bezpośrednio od właściciela. Oba te rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Kupując bezpośrednio od właściciela jesteśmy narażeni na oszustwo oraz nierzetelność sprzedawcy. Oszczędzimy jednak trochę pieniędzy. Decydując się na usługi renowowanej agencji nieruchomości takiej jak np. Extra Invest prawdopodobnie zapłacimy nieco więcej, ale będziemy mieć pewność, że kupione przez nas mieszkanie nie będzie posiadało ukrytych wad i nie zostaniemy oszukani.

Sprawdź wynajem mieszkań w Szczecinie z Extra Invest.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *