Czy zamiana kilku miesięcznych rat w jedną rzeczywiście się opłaca? Sprawdzamy możliwości kredytu konsolidacyjnego

Kredyt konsolidacyjny to skuteczny sposób na obniżenie wysokości miesięcznych zobowiązań finansowych i odciążenie domowego budżetu. Sprawdzamy, czy takie rozwiązanie rzeczywiście się opłaca i co warto wiedzieć przed podpisaniem umowy kredytowej.

Kredyt konsolidacyjny to kredyt udzielany na spłatę aktualnych kredytów i pożyczek. Skonsolidować można niemal wszystkie zobowiązania finansowe – kredyty gotówkowe, samochodowe, hipoteczne, a nawet zadłużenie na kartach kredytowych czy debetowych. Dzięki konsolidacji, zamiast kilku miesięcznych rat, będziesz płacił jedną, w dodatku niższą od sumy wszystkich rat spłacanych wcześniej.

Dla kogo kredyt konsolidacyjny?

Konsolidacja kredytów to dobra propozycja dla osób, które na skutek zaciągniętych pożyczek i kredytów znalazły się w trudnej sytuacji finansowej. Nie mówimy tu jednak o sytuacji dramatycznej. Osoby, które sięgają po konsolidację, zazwyczaj spłacają swoje zobowiązania w terminie. Niestety, często kosztem innych świadczeń.

Skonsolidowanie kredytów może być dla nich sposobem na odciążenie domowego budżetu, poprawę aktualnej sytuacji finansowej i symboliczne poluzowanie pasa.

Warto wspomnieć jednak, że niższa rata oznacza zazwyczaj wydłużenie okresu kredytowania. A dłuższy okres kredytowania to z reguły wyższe koszty.

Niższa rata – wyższe koszty

Kredyt konsolidacyjny opiera się na prostym mechanizmie. Chcąc obniżyć wysokość miesięcznej raty, kredytobiorca jest gotowy wydłużyć okres kredytowania. A dłuższy okres spłaty kredytu to wyższe odsetki i co za tym idzie wyższa kwota do spłaty. Przed podpisaniem umowy z bankiem warto mieć tego świadomość.

Wyższe koszty, związane z zaciągnięciem i spłatą kredytu konsolidacyjnego nie powinny być jednak czynnikiem, wykluczającym taką formę finansowania.

Bardzo często lepszym rozwiązaniem okazuje się zgoda na poniesienie dodatkowych opłat. Zgoda, która przełoży się nie tylko na obniżenie miesięcznych kosztów, ale również na spokojny sen i komfort psychiczny. Nie ulega wątpliwości, że balansowanie na granicy płynności finansowej jest źródłem stresu i napięcia.

Sprawdź warunki wcześniejszej spłaty

Zanim sięgniesz po kredyt skonsolidowany, sprawdź, na jakich zasadach możesz spłacić aktualne zobowiązania finansowe. Być może okaże się, że wcześniejsza spłata kredytu samochodowego czy gotówkowego wiąże się z koniecznością uiszczenia wysokie prowizji. Do tego stopnia wysokiej, że konsolidacja nie będzie opłacalna.

Zanim podpiszesz umowę

Przed podpisaniem umowy dogłębnie  przeanalizuj oferty dostępnych na rynku kredytów konsolidacyjnych.  Choć dla wielu osób wyznacznikiem opłacalności będzie wysokość oprocentowania, to tylko pozory.  Nie mniej ważna od wysokości oprocentowania jest wysokość prowizji oraz innych, ewentualnych kosztów okołokredytowych. To, ile tak naprawdę zapłacisz za pożyczone pieniądze określi wartość RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa procentowa kredytu.

1 thoughts on “Czy zamiana kilku miesięcznych rat w jedną rzeczywiście się opłaca? Sprawdzamy możliwości kredytu konsolidacyjnego”

  1. Moim zdaniem konsolidacja kredytu to dobra opcja. Sam mam kredyt we frankach, a dodatkowo też mniejsze zadłużenia. Łatwiej jest spłacać jedną ratę zamiast kilku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *