Astygmatyzm, zwany inaczej niezbornością, jest jedną z najczęściej występujących wad wzroku. Zaburzenie to może występować w każdym wieku u osób obojga płci i często jest dziedziczone genetycznie. Mimo jego dość uporczywych objawów, astygmatyzm może być skutecznie korygowany, dzięki czemu komfort codziennego życia osób z niezbornością ulegnie znacznej poprawie. Istotą astygmatyzmu jest zaburzenie prawidłowej pracy soczewki bądź rogówki oka. W efekcie dochodzi do deformacji symetrii obrotowej oka.
Oko z astygmatyzmem (https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/problemy-ze-wzrokiem/astygmatyzm) zazwyczaj posiada większą szerokość aniżeli wysokość, co skutkuje tym, że obraz, jaki powinien skupiać się w siatkówce w jednym punkcie, ulega rozmazaniu i tworzy wydłużoną linię. Często przyczyną takiego stanu rzeczy jest przebyty w przeszłości uraz, który powoduje zniekształcenia rogówki, bądź naturalny stożkowaty kształt rogówki, która zniekształca przechodzące przez nią wiązki światła. Podstawowym objawem astygmatyzmu jest niewyraźne i zamglone widzenie. Zaburzenie to występuje bez względu na odległość, o jaką dany przedmiot oddalony jest od narządu wzroku. Osoby z astygmatyzmem nie widzą jasno świecących punkcików, np. reflektorów samochodowych bądź gwiazd na nieboskłonie, jako pojedyncze punkty, lecz postrzegają je jako wydłużone, świetlne smugi. Często występują również problemy z poczuciem przestrzeni oraz perspektywą. Szczególnie rozmazane i niewyraźne bywają kontury i krawędzie widzianych przedmiotów.
Osoby z astygmatyzmem mają także problemy z prawidłowym postrzeganiem kątów oraz linii prostych, z tego powodu często mają problemy z takimi codziennymi czynnościami jak wieszanie prosto różnych przedmiotów na ścianach.
Astygmatyzmowi niejednokrotnie towarzyszy również spory dyskomfort ze strony narządu wzroku – częste szczypanie oczu oraz potrzeba ich pocierania. Jednocześnie jakość widzianego obrazu ulega znacznej poprawie, kiedy często mrugamy, co powoduje sporą tendencję u osób z astygmatyzmem do częstego mrugania. Osoby takie mają również skłonności do częstego przekrzywiania głowy oraz często cierpią na nawracające, uporczywe czołowe bóle głowy. Korekcja okulistyczna astygmatyzmu wymaga doboru specjalistycznych, tzw. szkieł sferycznych z cylindrami. Często astygmatyzm współwystępuje z krótko- bądź dalekowzrocznością, dlatego dobór odpowiednich szkieł jest kwestią niezwykle istotną. W przypadku ciężkich odmian astygmatyzmu konieczne jest zastosowanie soczewek kontaktowych, które dają znacznie lepsze rezultaty, aniżeli klasyczne szkła okularów.