Warszawa to potężne miasto. Każdy, kto był w nim chociaż raz, dobrze wie, że nudzić się tam na pewno nie można. Nawet jakby spędzało się w Warszawie dłuższe wakacje, to zawsze pozostałby niedosyt i ogromne chęci na jeszcze.
Na ekspresowe zwiedzanie Warszawy nie musisz zabierać ze sobą worka pieniędzy. Dużo można zobaczyć, po prostu spacerując, a tam, gdzie się wybierzesz, wstęp nie musi kosztować fortunę.
Jeśli lubisz przyrodę (a pewnie lubisz), to możesz wybrać zwiedzanie miasta w większości na piechotę. W przypadku gdy chcesz być wszędzie na czas i trafić zawsze bez problemu na konkretną ulicę, zamów taksówkę. Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę swojego smartfona frazę „taxi Warszawa”, aby zostać przekierowanym na różne strony firm przewozów pasażerskich. Zawsze możesz wybrać też rower, jeśli chcesz się przemieszczać w obrębie kliku kilometrów i znasz trochę lepiej miasto, niż przeciętnie.
Priorytetowo zajrzyj do uroczych Królewskich Łazienek – to niezwykle reprezentatywne miejsce z tradycją. Zespół parkowo-pałacowy, jeden z najcenniejszych w Europie. Nie każdy wie, że w XVIII w. mieściła się tam letnia rezydencja króla Stanisława Augusta. To dzięki niemu wzniesiono pałace, pawilony, amfiteatr, zaplanowano park itd. W centrum Łazienek znajduje się urokliwy Pałac na Wyspie (utarło się powiedzenie „na wodzie”), w którego murach mieści się barokowy pawilon łazienki Lubomirskiego. Na terenie parku znajduje się m.in Wielka Oficyna, zwana Podchorążówką, Muzeum Ignacego Paderewskiego i Wychodźstwa Polskiego, Pałac Myślewicki oraz Manufaktura Tkacka „Ład”. Tak naprawdę można tu spędzić cały dzień i zawsze będzie się czuło niedosyt.
Być w Warszawie i nie przejść się ulicą Marszałkowską, to byłoby naprawdę nie fair. Ta reprezentatywna ulica miasta, która ma swoje początki w XVII w, jest to wizytówką nowoczesnego miasta, które zachwyca setkami sklepów i restauracji, banków, biur oraz teatrów. 3 km długości, to 3 km wyjątkowego spaceru, podczas którego możesz zrobić niepowtarzalne zakupy. Ulicą Marszałkowską dotrzesz do Placu Konstytucji oraz do wielkomiejskiego placu w Warszawie (jedno z najciekawszych miejsc polskiego socrealizmu).
A może wejdziesz na dłuższą chwilę do Pałacu Kultury i Nauki? Największy budynek miasta góruje nad innymi budowlami i dla wielu stanowi wspaniały punkt orientacyjny. Jego powierzchnia użytkowa to blisko 13 ha. Przed wejściem do budynku można zobaczyć ustawione dwie rzeźby – Adama Mickiewicza, dłuta Stanisława Horno-Popławskiego i Mikołaja Kopernika, dłuta Ludwiki Nitschowej. W Pałacu życie kulturalne wre w najlepsze – trzy teatry, kinoteka, wystawy, placówki naukowe. Kiedy będziesz mieć ochotę na pyszną kawę, możesz wjechać na 30. piętro, aby w Cafe Nescafe wypić aromatyczną filiżankę kawy.
Jeśli starczy Ci czasu na zwiedzanie następnego miejsca, możesz zajść na Krakowskie Przedmieście. Jest to część Traktu Królewskiego, znanej trasy historycznej i reprezentacyjnej ulicy. Znajdują się tu piękne zabytkowe pałace, kamienice i kościoły, do których warto wejść, choć na moment. Znajdziesz na Krakowskim Przedmieściu także Kościół św. Anny, pomnik Adama Mickiewicza, autorstwa Cypriana Godebskiego, Pałac Prezydencki, Hotel Bristol, gdzie przez pewien czas mieszkał Ignacy Paderewski, a także Maria Curie Skłodowska. Zaskakujące miejsce pod względem architektonicznym i zabytkowym kościół Wizytek, który mimo wojennej zawieruchy ocalał i zachował autentyczną późnobarokową formę. To oczywiście zaledwie kilka z wielu cennych budynków mieszczących się na części Królewskiego Traktu.