Fotograficzny kolaż z papierowych odbitek

[REKLAMA]

Papierowe odbitki zdjęć w dobie rozwoju fotografii cyfrowej, to prawdziwa przyjemność. Klasyczne fotografie nie tylko przenoszą nas w czasie i przypominają o zdjęciach analogowych, wywoływanych z kliszy, w lokalnych laboratoriach fotograficznych. Mają one także specyficzny urok, który dzięki materialnej, papierowej formie sprawia niekłamaną radość podczas ich przeglądania. Właśnie dlatego warto zdecydować się na wywołanie zdjęć zalegających na komputerze i zrobić z nich np. ciekawy kolaż.

Co to jest fotograficzny kolaż i jak go zrobić? 

Kolaż to technika artystyczna wymyślona przez francuskich artystów. Polega ona na komponowaniu z różnych materiałów i tworzyw, konkretnego dzieła. Nas z kolei interesuje kolaż fotograficzny, czyli specjalna kompozycja z przygotowanych wcześniej zdjęć. Jeżeli chcemy ocalić od zapomnienia niepowtarzalne chwile zapisane na fotograficznych kadrach i ciekawie je wyeksponować, to kolaż nadaje się idealnie do tego celu. Dlatego też warto zdecydować się na internetową usługę, jaką jest wywoływanie zdjęć online. Dzięki temu nawet w ciągu 24h będziesz mógł podziwiać swoje papierowe odbitki zdjęć. Dobrze więc jest posegregować swoje cyfrowe pliki, wysłać do internetowego fotolabu i je wydrukować w ulubionych formatach. Jeżeli chodzi o fotograficzny kolaż, to oczywiście można przy pomocy znajomego programu graficznego przygotować odpowiednią kompilację zdjęć i zamówić wielkoformatowy wydruk. Jednak zdecydowanie przyjemniejszym zajęciem, do którego będziemy mogli włączyć również naszych bliskich, jest kolaż ze zdjęć papierowych. 

Do tego celu najpierw musimy wybrać wysokiej jakości, tematyczne zdjęcia. Aby kompozycja prezentowała się spójnie, dobrze jest, aby były one także zachowane w podobnej tonacji kolorystycznej. Należy także przygotować specjalne akcesoria tzn. nożyczki, klej, karton lub papier w wybranym kolorze, mogą to także być gazety oraz odpowiednie do rozmiaru bazy, ramy. Zanim zaczniemy tworzyć swój kolaż, musimy najpierw wybrać kształt podstawy, do której zamierzamy przyklejać zdjęcia. Może to być tradycyjny kwadrat, prostokąt, czy też koło. Jeśli podejdziemy bardziej kreatywnie do tematu, to nada się do tego także kształt serca lub też konkretny napis np. HOME, lub LOVE. Jeśli chodzi o ilość i rozmieszczenie fotografii, to wszystko zależy do Ciebie i od Twojej inwencji. Po przyklejeniu wszystkich zdjęć wkładamy nasz kolaż w odpowiednie ramy i to wszystko! Możemy już zawiesić swoje dzieło na ścianie lub możemy także sprawić komuś wyjątkowy prezent. Dlatego też warto uruchomić wyobraźnię i stworzyć własną niepowtarzalną kompozycję, którą będziesz mógł podziwiać każdego dnia. 

Życzymy więc miłej i kreatywnej zabawy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *