Zakaz mentoli – dlaczego musiało do tego dojść?

[REKLAMA]

Dyrektywa Unii Europejskiej z 2014 roku stała się faktem. 20 maja 2020 wszedł w życie zakaz sprzedaży papierosów mentolowych, aromatyzowanych oraz papierosów z klikiem. Dyrektywa jest kolejną próbą zniechęcenia ludzi do palenia – nie wiadomo jeszcze, jak skuteczną (90% polskich Palaczy deklaruje, że nie wpłynie to na liczbę papierosów, które palą każdego dnia). Dlaczego zakaz mentoli musiał wejść w życie?

Zakaz mentoli – dlaczego w ogóle go wprowadzono?

Nowy przepis jest efektem prac Komisji Europejskiej. Zmiana ma na celu zniechęcanie do sięgania po papierosy wszystkich ludzi – a przede wszystkim młodych palaczy. Jest szereg powodów, dla których to właśnie papierosów mentolowych, papierosów aromatyzowanych i papierosów z klikiem dotknął zakaz mentoli. Przede wszystkim uznaje się, że papierosy mentolowe, dzięki swojemu atrakcyjnemu smakowi, sprawiają, że palacz zaciąga się nimi mocniej. Są one ciekawszą i „smaczniejszą” alternatywą dla zwykłych wyrobów tego typu.

Według raportu GIS papierosy mentolowe sprawiają, że palacz wdycha więcej substancji smolistych, a sam produkt ma jednocześnie więcej sztucznych substancji stanowiących zagrożenie dla zdrowia (oprócz 4 tysięcy zwykłych związków chemicznych, na ogół dostępnych w papierosach, zawiera dodatkowo substancje wspomagające smak i zapach). Jednocześnie to właśnie papierosy mentolowe najczęściej inicjują palenie u nastolatków. Ponadto niektóre badania dowodzą, że to papierosy smakowe i papierosy z klikiem uzależniają silniej niż papierosy tradycyjne.

Papierosy mentolowe 2020 – jak wycofanie mentoli wpłynie na Polskę

Według przepisów Unii Europejskiej, papierosy powinny mieć smak tylko i wyłącznie tytoniu. Dyrektywa całkowicie zabrania więc sprzedaży wszelkiego rodzaju papierosów mentolowych, aromatyzowanych, a także papierosów klikanych. Nie dotyczy jednak papierosów elektronicznych, cygar i cygaretek. Polacy nie do końca wierzą jednak w skuteczność dyrektywy. Ponad 80% uważa, że nie zmniejszy ona liczby nałogowych palaczy.

Większość, uważa, że szybko znajdzie się alternatywa dla papierosów mentolowych. Sporo Polaków sądzi, że wprowadzenie dyrektywy jest niezgodne z prawem wyboru i palacze sami powinni decydować o tym, jakie papierosy chcą palić. Zakaz mentoli może okazać się całkowicie nieskuteczny – jak na razie ponad połowa osób palących papierosy mentolowe i papierosy klikane powróciła do tradycyjnej wersji, a prawie 20% przerzuciła się na alternatywne wyroby tytoniowe, czyli papierosy elektroniczne i podgrzewacze tytoniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *