Inteligencja zwierząt, czyli ewolucja bez tajemnic!

[REKLAMA]

Z pewnością słyszałeś niejedną historię o niesamowitych zwierzętach – odnajdujących drogę do domu, zapamiętujących trasę, naśladujących dźwięki, czy jak ośmiornica, uciekających z zamknięcia. Ale czy zastanowiłeś się kiedyś dlaczego niektóre z nich są tak inteligentne? A może to pytanie zadałeś sobie właśnie teraz? Jeśli tak – czas na Ewolucję Myślenia!

Ośmiornice, czy oprócz macek wyróżnia je także inteligencja?

Nauka o ziemi i zwierzętach już od dawna bada ponadprzeciętną inteligencję ośmiornic. Zwierzęta te są w stanie odkręcać i zakręcać słoiki, przecisnąć swoje bezkostne ciało przez niewielkie otwory, niespodziewanie i sprytnie atakować, a także wydostać się z niejednego zamknięcia! Dlaczego?

W mózgu ośmiornicy znajduje się podobna liczba neuronów, co w mózgu psa – około 500 milionów, z czego dwie trzecie tej sumy znajduje się w mackach! To zjawisko zostało trafnie określone na portalu Ewolucja myślenia, gdzie określono je, jakoby każda z macek posiadała „własny mózg”. Jest to związane między innymi z faktem, że gdy macka zostanie odłączona od reszty ciała przez pewien czas będzie jeszcze funkcjonowała, jak przed odcięciem! Będzie szukała pożywienia i wykonywała codzienne czynności, zanim obumrze.

Jedną z cech powiązanych z tymi zwierzętami jest ich niebywała zdolność do szybkiego uczenia się. Ośmiornice choć zdają się być nieokiełznane są dość łebskie i potrafią działać bardzo zmyślnie! Ponoć to małpy są cenione za umiejętność używania prostych przedmiotów takich jak kamienie, jako narzędzi podczas kiedy ośmiornice robią dokładnie to samo z muszlami i połówkami kokosów!

Niemożliwe do zamknięcia

Biologia potrafi zaskakiwać, ale chyba nie bardziej niż złapane i uwięzione ośmiornice! Po zamknięciu i odizolowaniu tego zwierzęcia zaczyna ono bardzo szybko przejawiać serię nieprzewidywalnych zachowań, które nakierowane są na jeden cel – ucieczkę. Właśnie to stanowić może jeden z trudnych do podważenia dowodów w zakresie niesamowitej inteligencji tych zwierząt, którą obdarzyła je ewolucja.

Zamknięte ośmiornice potrafią wymyślić sposoby ucieczki nierzadko zaskakujące nawet dla Nas – ludzi. Zdawać by się mogło, że gdy tylko uświadomią sobie, że zostały uwięzione natychmiast rozpoczynają rozważania na temat tego, jak się wydostać. Wiele różnych placówek, trzymających u siebie ośmiornice może pochwalić się historiami o ich spektakularnych ucieczkach lub odważnych i oryginalnych próbach wydostania się. Niesamowite!

Niesamowita ewolucja – wyjdź poza schemat!

Ośmiornice to nie jedyny ciekawy temat jeśli chodzi o ewolucję. Oprócz zwierząt warto także zainteresować się tematami takimi jak nauka o ziemi, biologia czy geologia. Nasz Świat jest pełen niezwykłości, niesamowitych paradoksów, odkryć, o których jeszcze nie masz pojęcia. Od teraz są one na wyciągnięcie ręki!

Ewolucja Myślenia to portal popularno-naukowy, który odkryje przed Tobą najgłębsze tajemnice i pomoże znaleźć odpowiedzi na najtrudniejsze pytania. Pozbądź się schematów i wkrocz w niesamowity świat ewolucji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *