EKG wysiłkowe to badanie umożliwiające ocenę ukrwienia serca podczas wysiłku. Badanie to pozwala zobrazować profil wysiłkowy podczas aktywności oraz ewentualne występowanie arytmii czy innych schorzeń kardiologicznych. Choć jest ono bezpieczne to jego przeprowadzenie wykonywane jest na odpowiednie wskazanie. W tym artykule postaramy przyjrzeć się bliżej temu badaniu EKG.
Badanie EKG wysiłkowe- czym się charakteryzuje?
Próba wysiłkowa czyli inaczej EKG wysiłkowe stosowane jest w celu diagnozy choroby wieńcowej, lub po jej rozpoznaniu, stosowane do oceny jej zaawansowania. Badanie to wykonywane jest także w przypadku osób chcących określić swoją wydolność, na przykład dla sportowców chcących wykonywać ćwiczenia i aktywności o znacznej intensywności.
Kardiolog Toruń podczas wykonywania próby monitoruje objawy takie jak między innymi:
- bóle zlokalizowane w klatce piersiowej,
- zawroty głowy,
- bóle kończyn,
- wzrost lub spadek ciśnienia tętniczego podczas wysiłku,
- zaburzenia rytmu serca,
-
uczucie zmęczenia itd.
Kardiolog- konsultacja kardiologiczna przed zabiegiem
EKG wysiłkowe jest badaniem bardzo bezpiecznym o nikłym ryzyku wystąpienia powikłań. Jednak wymaga ono skierowania lekarskiego, które pozwoli określić wystąpienie ewentualnych przeciwwskazań do jego wykonania. Odpowiedni specjalista taki jak kardiolog z Torunia wyda nam stosowną dokumentację po uwzględnieniu braku ograniczeń do jego przeprowadzenia. EKG wysiłkowe to odpowiednie badanie obciążeniowe. Dzięki niemu możliwe jest właściwe ocenienie wydolności serca podczas wykonywania wysiłku fizycznego. Warto wykonać to badanie nie tylko w diagnozie schorzeń ale również przed planowanymi zabiegami kardiologicznymi, ponieważ pomoże ono w przygotowaniu i kwalifikacji pacjenta do zabiegu.
U jakich pacjentów wykonuje się EKG wysiłkowe?
Tego typu badanie można wykonać u każdego pacjenta niezależnie od jego wieku, o ile potrafi on sprawnie się poruszać. Jest to badanie niezwykle pomocne szczególnie dla tych, którzy mogą cierpieć na choroby kardiologiczne- w tym chorobę wieńcową. EKG wysiłkowe u dziecka pozwala zdiagnozować schorzenia kardiologiczne takie jak między innymi arytmia, przeciążenie komór serca czy niedotlenienia itd. Szybka diagnoza chorób o tym profilu pozwala podjąć niezbędne działania celem ograniczenia problemów z sercem, co może zminimalizować występowanie problemów w późniejszym wieku.
ECHO serca i Holter ciśnieniowy- pomocne we właściwej ocenie pracy serca
Echo serca jest badaniem umożliwiającym ocenę budowy serca. Z kolei EKG wykrywa schorzenia na podstawie czynności elektrycznych. Holter ciśnieniowy polega na całodobowym mierzeniu ciśnienia tętniczego. Dzięki temu możliwe jest rozpoznanie nadciśnienia tętniczego. Holter to badanie, podczas którego na ramieniu pacjenta założony jest mankiet pomiaru ciśnienia, który w automatyczny sposób rejestruje wartość ciśnienia w odpowiednich przedziałach czasowych. Odpowiednie zastosowanie tych badań pozwala na właściwą diagnozę problemów z sercem.
Przeciwwskazania do wykonania EKG wysiłkowego
EKG wysiłkowego nie należy wykonywać w przypadku wystąpienia u pacjenta zawału serca, niewydolności krążenia, zaawansowanym stadium zaburzeń rytmu serca czy w niestabilnej chorobie wieńcowej. Przeciwwskazaniami do wykonania badania mogą być również choroby zapalne osierdzia, mięśnia sercowego, zakrzepica żylna, infekcje i inne. O wszystkich tych przeciwwskazaniach powinien powiadomić nas odpowiedni lekarz kardiolog. Dlatego też obowiązkowa jest konsultacja poprzedzająca wykonanie badania, aby móc wykluczyć możliwość wystąpienia powyższych problemów kardiologicznych. Chcesz się dowiedzieć więcej sprawdź www.citomed.pl