Lęk to stan bardzo podobny do strachu. Jest to bardzo nieprzyjemny stan emocjonalny, który charakteryzuje się przeżywaniem obaw, stresu oraz przykrości. Zmagają się z nim nie tylko osoby dorosłe, lecz także dzieci. Jakie są przyczyny leku u dzieci w wieku przedszkolnym oraz jak skutecznie z nim walczyć?
Lęk dziecięcy a jego przyczyny
We współczesnym świecie bardzo ważna jest umiejętność adaptacji do nowych, często bardzo trudnych warunków. Dzieci dorastając oraz wchodząc w różnorodne relacje interpersonalne poznają nowe społeczności. Wkraczanie w pozarodzinne środowiska, niesie ze sobą mnóstwo dotąd nieznanych doznań oraz doświadczeń. W związku z tym u wielu dzieci, często w wieku przedszkolnym pojawiają się stany lękowe. Jakie są ich przyczyny?
Lęk to przypadłość związana z osobowością dziecka. Jego źródła należy doszukiwać się w genach. Często bywa tak, że wynika on z szeroko rozumianego fizycznego schorzenia. Jego następstwem mogą być fobie społeczne, unikanie przedszkola, a później szkoły a nawet bulimia.
Każdy rodzic powinien być świadomy tego, że małe dziecko posiada jeszcze nie ukształtowaną psychikę i często martwią go drobne czynności dnia codziennego. U wielu maluchów pójście do przedszkola i rozłąka z mamą, narodziny młodszego rodzeństwa, przeprowadzka do innej miejscowości, choroba czy rozwód rodziców może przyczynić się do ujawnienia się lęków. W efekcie tego u dziecka dochodzi do częstych napadów histerii, płaczu oraz złości.
Warto wiedzieć o tym, że niektóre lęki w życiu kilkulatka są w pełni naturalne. Większość dzieci lęka się w ciemności, gdy widzi zwierzęta oraz w otoczeniu obcych ludzi.
Tego typu lęki są naturalne i stanowią swego rodzaju element rozwojowy. Dzięki nim dziecko uczy się przeciwstawiać złym emocjom. Niemniej nie wpływają one pozytywnie dla rozwój dziecka.
Jak skutecznie przeciwdziałać lękom u dzieci?
Gdy dziecko idzie do przedszkola, to wówczas poznaje nowe normy i wzory zachowań oraz uczy się wielu reakcji emocjonalnych w wielu dotąd nieznanych sytuacjach. W związku z tym często czuje się zagrożone i odczuwa silny lęk. W takiej sytuacji rolą każdego rodzica jest kształtowanie u swego malucha właściwych sposobów działania, które to mają na celu minimalizowanie pojawiających się stanów lękowych. Jeśli dziecko nie będzie otrzymywało odpowiedniego wsparcia, to wówczas może dojść u niego do zaburzeń nerwicowych objawiających się moczeniem nocnym, bólami brzucha czy spadkiem odporności immunologicznej. Takie dzieci nie potrafią nawiązać więzi z rówieśnikami oraz boją się wychowawczyni. Tak silne oraz długotrwałe reakcje emocjonalne warto skonsultować ze specjalistą. Harmonia LUX MED to idealne miejsce, które warto odwiedzić, by jak najszybciej pomóc swemu dziecku i zadbać o jego prawidłowy rozwój psychiczny.