Inwestujesz w fundusze ETF? Tych błędów nie popełniaj!

[REKLAMA]

Fundusze ETF to jeden z najpopularniejszych elementów, na który stawiają inwestorzy z całego świata. Dzięki nim można w efektywny sposób zdywersyfikować swój portfel inwestycyjny oraz uchronić swoje oszczędności przed zgubnymi skutkami inflacji. Niestety, wielu początkujących inwestorów popełnia całą masę błędów, przez co szanse na to, iż osiągną sukces, są niewielkie. W poniższym artykule omawiamy najważniejsze błędy, których powinni wystrzegać się wszyscy, którzy inwestują w fundusze ETF.

Nieprzemyślany wybór giełdy

W dzisiejszym świecie inwestorzy mogą dokonywać transakcji bez wychodzenia z domu. W sieci działa cała masa wyspecjalizowanych platform inwestycyjnych online, dzięki którym fundusze ETF czy akcje można kupować z dowolnego zakątka na Ziemi – jedynym warunkiem jest posiadanie urządzenia ze stałym dostępem do internetu.

Jedną z renomowanych platform dla inwestorów prowadzi Saxo. Oferuje ona dostęp do ponad 5 500 funduszy ETF z ponad 30 giełd na całym świecie. Niestety, duża liczba działających platform sprawia, że dla niektórych początkujących inwestorów samodzielne podjęcie decyzji o skorzystaniu z usług konkretnej platformy transakcyjnej jest niezwykle trudne. Warto zatem przed rozpoczęciem współpracy z jakimkolwiek podmiotem dowiedzieć się więcej na jego temat w internecie.

Brak strategii

Gdy podejmujemy decyzję o rozpoczęciu inwestowania w fundusze ETF, w pierwszej kolejności powinniśmy zadać sobie kilka ważnych pytań oraz stworzyć strategię działania. Przede wszystkim określmy, jaką pulę środków jesteśmy w stanie przeznaczyć na tę inwestycję, które konkretnie ETF-y nas interesują oraz jakie cele chcielibyśmy osiągnąć w konkretnych perspektywach czasowych.

Wielu inwestorów nie zadaje sobie tych pytań i nie ustala strategii, przez co działają po omacku. Tym samym szanse na to, że podjęte przez nich decyzje biznesowe okażą się efektywne i zapewnią im duże zarobki w przyszłości, są mocno ograniczone. Brak strategii może doprowadzić do bezpowrotnej utraty środków oraz zniechęcenia się do inwestowania swoich środków w fundusze ETF.

Brak dywersyfikacji

Kolejnym niezwykle istotnym błędem popełnianym przez początkujących inwestorów jest brak bądź nieprawidłowa dywersyfikacja aktywów. Błędny wybór ETF-ów może nieść za sobą wręcz opłakane skutki.

Zanim podejmiemy decyzję o zakupie jakiegokolwiek ETF-u, warto sprawdzić, czym charakteryzują się poszczególne instrumenty oraz jaka jest ich dotychczasowa historia. Częstym błędem popełnianym przez inwestorów jest zakup funduszy ETF dla tych surowców, które już posiadamy. Jest to zdecydowanie nierozsądne działanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *