Ałtomat Kałasznikowa jest najpopularniejszą bronią w historii, używaną na całym świecie, stanowiącą podstawę uzbrojenia ponad 50 krajów. W 1946 roku powstał pierwszy model karabinka, który po przejściu badań wojskowych i poligonowych został oficjalnie wprowadzony do radzieckiego uzbrojenia 18 czerwca 1949 roku.
Karabinek AK-47 skonstruowany został przez Michaiła Kałasznikowa, charakteryzuje się niezawodną i uniwersalną konstrukcją oraz prostotą obsługi i konserwacji. Świadczy o tym największa liczba wyprodukowanych egzemplarzy, bo ponad 100 milionów sztuk, dzięki czemu trafił do Księgi rekordów Guinnessa.
Karabinek był produkowany i wykorzystywany między innymi w armiach Chin, Syrii, Egipcie, Finlandii i wielu innych państwach, które wprowadziły modyfikacje do klasycznego modelu. W słynnym „kałachu” układ automatyki napędzany jest ciśnieniem gazów prochowych, a tłok gazowy połączony jest z suwakiem zamka. Odrzucany do tyłu zamek napina mechanizm kurka, a dźwignia wyboru ognia (pojedynczego lub ciągłego) pełni rolę bezpiecznika jeżeli jest przestawiona w położenie zabezpieczone. Ponadto blokuje ona rączkę do przeładowania, co umożliwia jedynie sprawdzenie czy do komory został wprowadzony nabój. AK-47 miał kolbę drewnianą, następnie pojawił się AKS-47, który miał składana kolbę metalową. W 1959 roku rozpoczęto produkcję AKM, który był udoskonaloną wersją AK.
Zastosowano w nim komorę zamkową wykonaną z zespawanych wyprasek stalowych oraz zmodernizowano układ ryglowania. We wcześniejszej wersji zamek ryglowało się w komorze nabojowej, a w AKM w tulejce połączonej z końcem lufy. Ponadto zastąpiono okrągłe otwory na cylindrze gazowym walcowatymi rowkami i wprowadzono dwa tłoczone rowki na korpusie komory zamkowej. Wytrzymała i prosta konstrukcja zyskała sobie zwolenników wśród ugrupowań terrorystycznych i partyzantki na całym świecie. Do dnia dzisiejszego, karabinek kałasznikowa cieszy się niesłabnącą popularnością i różne jego modele znajdują się na wyposażeniu ponad 100 armii świata. „Kałach” jest najpopularniejszą i najbardziej zabójczą bronią lekką na świecie. Dane szacunkowe wskazują, że co roku ginie z niego ponad 200 tysięcy ludzi.
Kałasznikow jest tani w produkcji, prosty w obsłudze, przez co jest masowo produkowany i wykorzystywany przez słabo wyszkolone oddziały. Jest trwały, odporny na zaniedbania eksploatacyjne i zabrudzenia, przez co rzadko się zacina. Niewątpliwą wadą jest słaba ergonomia oraz niewielka celność na dystansach ponad 300 metrów, jednak nie ma to większego znaczenia, ponieważ w 85% przypadków karabinek używany jest na mniejszych odległościach, przeważnie w starciach na krótkich i średnich dystansach.
Genialna konstrukcja Michaiła Kałasznikowa przez wiele lat była bezkonkurencyjna, wyprzedzała rozwiązania z zachodu i nadała kierunek rozwojowi broni. Konstruktor zmarł 23 grudnia 2013 roku w Iżewsku, w mieście, w którym znajduje się fabryka zaprojektowanego przez niego karabinku AK-47. Uznawany był za bohatera narodowego i pochowany został z największymi honorami.
Źródło: ProTech Guns – Preparaty do czyszczenia i konserwacji broni