Co to właściwie jest patriotyzm?

[REKLAMA]

Z definicji patriotyzm jest postawą wobec swojej ojczyzny, pełną szacunku i umiłowania, oddania oraz chęci ponoszenia za nią ofiar. To gotowość do jej obrony w każdej chwili.

Czy jednak w XXI wieku patriotyzm nadal dla każdego oznacza to samo?

Jak wszystkie poglądy, także patriotyzm ewoluował i zmienił swoje znaczenie. Dziś pojęcie to rozumiane jest o wiele szerzej, niż w czasach średniowiecza.

Czym zatem patriotyzm charakteryzuje się dziś?

Postawa patriotyczna cechuje się identyfikacją i solidarnością z własnym narodem, ze społeczeństwem, to poczucie wspólnoty kulturowej. Ma on trzy rodzaje:

  • Patriotyzm narodowy – jest nim miłość do własnej ojczyzny oraz jej narodu
  • Patriotyzm regionalny – będący przywiązaniem do regionu, z którego się pochodzi
  • Patriotyzm lokalny – to wyznanie uwielbienia dla miejsca, w którym się mieszka, stron rodzinnych czy miejsca urodzenia

Opierając się na patriotyzmie narodowym, na horyzoncie pojawia się coraz więcej możliwości wyrażania go.

Na szczęście w Polsce nie jesteśmy obecnie dotknięci wojną. Nie ma potrzeby tworzenia związków partyzanckich, klubów propagandowych, działalności konspiracyjnej. Nie musimy też walczyć o swoją narodowość, możliwość nauki, używania i rozwijania języka ojczystego. Nie musimy bronić się przed wrogiem czy napastnikiem. Nie musimy też obwieszać budynków, ramion czy innych części garderoby polską flagą, aby podkreślić, że nasz naród wciąż jest.

Jak wobec tego wyrazić miłość do Ojczyzny?

Należy jednak pamiętać, że dzisiejsza niepodległa Polska jest zasługą przelanej krwi wielu naszych rodaków. To świadectwo cierpienia i tragedii wielu naszych przodków czy krewnych. To heroizm wyrażony w walce o nas – o dzisiejszą, wolną Polskę.

Duma z bycia Polakiem, znajomość polskiej, bogatej i trudnej historii, podtrzymywanie narodowej tradycji. To możemy zrobić dla tych, którzy nie doczekali demokratycznej, wyzwolonej Polski oraz dla tych, którzy oddali wszystko, abyśmy dziś mogli cieszyć się wolnością słowa, wyznania, poglądów czy swobodą podejmowanych decyzji.

Nie tylko flaga

Chcąc podkreślić swoje wyznania narodowościowe pamiętajmy, że Polska, to nie tylko biało-czerwona flaga. Polska to ludzie. To żołnierze, bohaterowie polegli w wojnach o polskie ziemie i polski naród. To organizacje i związki, których członków oraz nazwy powinniśmy znać, pamiętać i utrwalać. Polska to Godło, to „Polska Walcząca”.

W dzisiejszej dobie możliwości na patriotyczne wyznanie mnożą się. To kupowanie u polskich handlarzy. To wykorzystywanie polskich produktów. To wspieranie polskiego przemysłu. W sklepach z odzieżą patriotyczną i tożsamościową znajdziemy nieograniczony asortyment, który pozwoli nam na odważne lub bardziej subtelne, symboliczne wyrażenie, że PAMIĘTAMY.

Jedną z wyjątkowych na rynku marek, jest niewątpliwie RED IS BAD. Pamięć o Polakach walczących o niepodległość. Wzornictwo inspirowane polską historią. Polskie komponenty. Polska produkcja. Polska, najlepsza jakość.

Sposób na wyrażenie swoich poglądów jest wiele. Wybierz najlepszy dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *