Piramidy i budowlane tajemnice

[REKLAMA]

Piramidy – niezwykle budowle, które powstawały w Starożytnym Egipcie. Miejsce, które chce odwiedzić każdy podróżnik. Najbardziej rozpoznawalna atrakcja turystyczna Egiptu. Piramidy uchodzą za jeden z siedmiu cudów świata. Te niezwykłe królewskie grobowce budowane były za czasów Starego i Średniego Państwa. Później zmarłych władców chowano w grobowcach wykuwanych w skałach. Jako ciekawostkę można podać fakt, iż w Sudanie piramidy nie były budowane tylko i wyłącznie dla królów.

Z tego przywileju korzystali również członkowie panującego rodu. W Egipcie znaleziono 70 piramid. Trudno jednak stwierdzić czy wszystkie zostały faktycznie odnalezione. Być może piaski pustyni skrywają nie jedną taką budowlę. Decyzję o rozpoczęciu budowy władca czasami podejmował już na początku swojego panowania. Dlaczego? Władcy Egiptu uchodzili za bogów lub ich synów, zatem dążyli do zapewnienia sobie godnego miejsce pochówku.

Tymczasem taką piramidę budowano 20 lat, co i tak stanowi imponujące tempo. Trzeba bowiem pamiętać, że do jej budowy nie używano żadnych znanych nam obecnie narzędzi. Całość została wzniesiona rękoma niewolników i robotników. Wszystko było bardzo dokładnie przemyślane. Dzisiejsi naukowcy w dużej mierze dopiero odkrywają jak budowano te niezwykłe grobowce. Stąd też wcześniej pojawiły się różnego typu spekulacje. Pojawiła się m.in. teoria o pomocy obcych z kosmosu przy budowie tych grobowców. Jedynym znanym obecnie źródłem dotyczącym budowy piramid jest opis pozostawiony przez Herodota – historyka z Starożytnej Grecji. To jeszcze bardziej wzmagało aurę tajemniczości wokół procesu budowy piramid. Od czego zaczynano budowę?

Od znalezienie odpowiedniego miejsca, które wytrzyma ciężar grobowca. Dzięki doskonale przemyślanej podstawie budowli piramidy zapadają się bardzo powoli. Przypuszcza się, że słynna piramida Cheopsa zapadła się tylko 1,5 cm na 5000 lat. Wokół wyznaczonej powierzchni usypywano wał z piasku i kamieni. Następnie na czworokątnej podstawie wykuwano sieć kanałów przecinających się pod kątem prostym, które wypełniano wodą. Potem wodę spuszczano i wszystko, co wystawało ponad wyznaczony poziom skuwano. Kolejny etap to zamurowanie kanałów. Dopiero wtedy podstawa była gotowa. Same prace przygotowawcze dotyczące piramidy trwały ok. 10 lat. Budowana była specjalna pochylnia, na której wtaczano kolejne elementy piramidy.

Następne lata to już układanie kolejnych bloków skalnych. Każdy z nich ważył 2,5 tony. To niezwykłe, że potrafiono umieścić je na odpowiednich miejscach bez dzisiejszej wiedzy i narzędzi. Skąd brano budulec? Z kamieniołomów umieszczonych na drugim brzegu Nilu. Tam na miejscu wyrąbywano bloki o odpowiednich wymiarach. Następnie prawdopodobnie przeprawiano się przez Nil w celu dostarczenia ich na miejsce budowy. W pracach budowlanych brali udział rzemieślnicy, niewolnicy oraz wykwalifikowani robotnicy sprowadzani z sąsiednich państw. Nie każdy wie, że swój udział mieli również chłopi. Na czas, gdy Nil wylewał (od czerwca do października) byli oni również kierowani do prac budowlanych. Według Herodota przy budowie piramidy Cheopsa udział brało 100 000 osób. Nie wiadomo ilu pracujących straciło życie przy budowie piramid. To pozostanie jedną z wielu tajemnic tych niezwykłych budowli.

Za cenne wskazówki dziękujemy redakcji Światowe-Budowle.pl .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *