Naturalne sposoby na żylaki

Problem żylaków dotyka osób w różnym wieku. Zazwyczaj zmagają się z nim kobiety, chociaż zdarza się, że występuje również u mężczyzn. Są one objawem przewlekłej niewydolności żylnej i przeważnie przybierają formę niebieskich żyłek o krętym przebiegu. Najczęstszym miejscem występowania żylaków są łydki, chociaż teoretycznie mogą dotyczyć każdej żyły. Najogólniej mówiąc są zatem rozszerzonymi żyłami, które blokują prawidłowe krążenie krwi w organizmie, a tym samym powodują liczne wybrzuszenia. Jaka jest przyczyna ich powstawania i czy możemy z nimi walczyć?

Przyczyny powstawania żylaków

Istnieje przynajmniej kilka powodów, przez które powstają żylaki, jednak najważniejszym z nich jest brak aktywności fizycznej. Siedzący tryb życia i długie przebywanie w pozycji stojącej może osłabić nasze żyły. Podobnie będzie w przypadku długotrwałego stosowania antykoncepcji hormonalnej, palenia tytoniu czy nadciśnienia tętniczego. Zauważono także korelację pomiędzy powstawaniem żylaków, a wysokim poziomem cholesterolu. Niestety, na pojawienia się żylaków mają wpływ również uwarunkowania genetyczne. Nieleczone mogą doprowadzić do bardzo poważnych powikłań, dlatego warto rozpocząć leczenie niemal od razu. Niekoniecznie musimy sięgać po środki farmakologiczne, do dyspozycji mamy wiele naturalnych sposobów na żylaki.

Działania skuteczne w walce z żylakami

Nawet proste czynności mogą nam pomóc pozbyć się żylaków na dobre. Sprawdźmy, jakich zaleceń należy przestrzegać i co możemy zrobić aby zapomnieć o nieestetycznych, niebieskich żyłkach na nogach.

  • Masaż- delikatny masaż, delikatnymi i kolistymi ruchami bardzo dobrze wpływa na krążenie. Znajdźmy zatem 10 minut dziennie na subtelny masaż. W tym celu warto położyć się z nogami do góry i zacząć masowanie od stóp, przesuwając się w górę. W przypadku gdy żylaki bolesne, unikajmy ich naciskania.
  • Ucisk- wystarczy, że znajdziemy specjalne podkolanówki lub pończochy uciskowe. Ucisk minimalizuje ryzyko powstania skrzepu i zawęża żyły, jednocześnie pomagając zastawkom przesuwać krew w kierunku serca.
  • Zimno- Żylaki nie lubią chłodu, dlatego postawmy na zimne kąpiele i natryski. Pomocne mogą okazać się kompresy lodowe.
  • Dieta- bogata w witaminy z grupy B i kwasy tłuszczowe omega-3. Koniecznie będzie także picie dużych ulości wody.
  • Ruch- aktywność fizyczna jest wręcz konieczna, im więcej ruchu tym lepiej.

Natura pomocna w walce z żylakami

Wiele środków naturalnych może pomóc nam zwalczyć żylaki. Co ciekawe, niektóre z nich z pewnością znajdziemy w naszej kuchni. Należy do nich m.in.:

  • Pieprz kajeński- zawiera sporą dawkę witaminy C i bioflawonoidy, dzięki czemu skutecznie redukuje zatory krwi w nogach, a tym samym pomaga pozbyć się bólu. Najskuteczniejsza będzie szklanka ciepłej wody z płaską łyżeczką pieprzu kajeńskiego.
  • Ocet jabłkowy- wykorzystać możemy go do masaży, jak również do codziennego picia (dwie łyżeczki octu na szklankę wody)
  • Oliwa z oliwek- masaż wykonany przy jej użyciu redukuje stan zapalny i pobudza krążenie
  • Nagietek- kwiat wykazujący działanie gojące i łagodzące. Napar z nagietka będzie skuteczny przy dolegliwościach bólowych.
  • Nać pietruszki- wzmacnia naczynia krwionośne i zwęża rozszerzone żyły. Będzie idealna do przyrządzenia wywaru.
  • Ekstrakt z pestek winogron- odwraca zniszczenia naczyń krwionośnych dzięki zawartości polifenoli. Dodatkowo wspomaga produkcję kolagenu i wzmacnia ścianki żył.
  • Czosnek- zmniejsza zapalenie żył oraz poprawia krążenie. Możemy stosować go w diecie, jak również w postaci kremów.
  • Aloes- najlepiej stosować go jako kompresor w miejscach, gdzie występują żylaki. Aloes działa najskuteczniej, kiedy jest gorący.

Żylaki są objawem, nie chorobą, a nieleczone mogą doprowadzić do zmian skórnych, powstawania obrzęków, a nawet owrzodzeń, dlatego nie należy ich lekceważyć. Naturalnymi sposobami możemy wiele zdziałać, na wszelki wypadek musimy jednak skonsultować leczenie z lekarzem.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *