Objawy krótkowzroczności

[REKLAMA]

Krótkowzroczność jest jedną z najczęściej wykrywanych wad wzroku na świecie, którą w łatwy sposób można jednak skorygować właściwie dobranymi okularami lub soczewkami kontaktowymi. Jakie są objawy krótkowzroczności i co ją powoduje?

Jakie są objawy krótkowzroczności?

Krótkowzroczność, nazywana także miopią, powodowana jest przez zbyt dużą moc soczewki do długości gałki ocznej, przez co obraz otoczenie nie tworzy się na siatkówce oka, lecz przed nią. Staje się więc rozmyty, a krótkowidz w charakterystyczny sposób zaczyna mrużyć oczy lub przekrzywiać głowę, próbując uzyskać bardziej wyraźne widzenie. Jeżeli dostrzegamy takie objawy u siebie lub naszego dziecka, konieczne będzie udanie się do okulisty, który zdiagnozuje wadę wzroku i przepisze odpowiednie moce szkieł okularowych albo soczewek kontaktowych. Warto zwrócić uwagę, że krótkowzroczność pojawia się często u dzieci w wieku dojrzewania i wymaga dość szybkiego skorygowania, aby nie rozwijała się nadmiernie. Konieczne jest wówczas także regularne wykonywania kontroli lekarskiej, co pół roku lub co rok.

Wśród przyczyn powodujących krótkowzroczność najczęściej wymieniane są uwarunkowania genetyczne, ale też środowiskowe. Od lat 50. XX wieku zauważalny jest bowiem wzrost liczby osób, które dotyka ta wada. Uznaje się więc, że miopię może spowodować intensywna praca wzrokowa przed ekranem komputera, smartfona, czytanie bądź pisanie powodujące przeciążanie się oczu i kompensacyjne wydłużanie gałki ocznej prowadzące do rozmywania obrazów na siatkówce.

Jak korygować krótkowzroczność?

Krótkowzroczność (https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/krotkowzrocznosc) jest dość prostą do skorygowania wadą wzroku, wymagającą po prostu dobrania odpowiedniej mocy szkieł okularowych lub soczewek kontaktowych, które przywracają komfort codziennego życia i ostrość widzenia. Najczęstszym wyborem osób, które są krótkowidzami jest łączenie noszenia okularów z soczewkami kontaktowymi, które doskonale sprawdzają się na przykład podczas treningów sportowych czy w razie niepogody. Do współcześnie wybieranych sposobów korygowania tej wady wzroku należą także operacje przeprowadzane przy użyciu lasera, które pozwalają na usunięcie krótkowzroczności i rezygnację z dodatkowych sposobów jej korygowania.

Jeśli chcesz więcej dowiedzieć się o krótkowzroczności i sposobach jej korygowania, sprawdź stronę Acuvue.pl – producenta nowoczesnych soczewek kontaktowych dla krótkowidzów. Aby odpowiednio dopasować soczewki kontaktowe do swoich potrzeb, konieczna będzie także konsultacja z okulistą, który dobierze ich moc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *