Oczy pieką od soczewek – co robić?

Mimo bardzo dobrze dobranych soczewek kontaktowych, oczy w nich czasami pieką. Z dolegliwością tą mierzy się wiele osób noszących popularne szkła. Na szczęście, można sobie z tym poradzić. Poniżej kilka słów o tym, co robić, gdy pieką nas oczy w trakcie używania soczewek kontaktowych: zarówno tych jednodniowych, jak i stałych.

Dlaczego soczewki powodują pieczenie oczu?

Schorzenia doprowadzające do pieczenia oczu w soczewkach

Przyczyn, dla których soczewki doprowadzają do podrażnienia, należy szukać w samych soczewkach, jak i weryfikując stan naszego organizmu. Być może cierpimy na zespół suchego oka, zespół Sjögrena, mamy alergię lub astygmatyzm rogówkowy? To najczęstsze schorzenia powiązane z występowaniem podrażnień w oczach w trakcie noszenia soczewek. Jedne z nich powodują takie odczucia jak wrażenie posiadania „piasku pod oczami”, inne są powiązane z nieprawidłowym wydzielaniem łez, a jeszcze inne, tak jak astygmatyzm, wymagają korekty rogówki.

Co to znaczy, że soczewka jest źle dobrana?

Jeśli chodzi o kwestię samych soczewek, należy zweryfikować, czy nie mają one odpowiednio dobraną średnicę do naszego oka. Prawidłowo dobrane soczewki nie powinny być wyczuwalne na oku i nie powinny poruszać się wraz z poruszającymi się gałkami ocznymi. Jeśli już po założeniu soczewki czujemy ją wyraźnie pod powieką, powinniśmy natychmiast poinformować o tym specjalistę dobierającego odpowiedni dla nas model. Nie jest prawdą twierdzenie, że do soczewek można się przyzwyczaić. W żadnym momencie użytkowania nie powinny być wyczuwalne na oku.

Zbyt duże soczewki kontaktowe będą ślizgały się (najczęściej w kierunkach: góra-dół), a ich krawędzie bardzo szybko wyszczerbią się, doprowadzając do podrażnień kończących się swędzeniem i pieczeniem oczu. Nie należy nosić za długo niedopasowanych soczewek. Mogą one zniekształcać widziany obraz i doprowadzić do poważnego w skutkach zapalenia oka.

Krople na podrażnione oczy

Jeśli zdjęliśmy już niedopasowane soczewki i wykluczyliśmy alergię oraz astygmatyzm, a problem nadal pozostaje, warto udać się do lekarza po receptę na krople oczyszczające do oczu. Gdy oczy są mocno podrażnione, mogą to być krople z antybiotykiem, który uniemożliwi pojawienie się stanu zapalnego, doprowadzającego w skrajnych przypadkach do uszkodzenia narządu wzroku.

Lekarstwa i zmiany hormonalne powodujące podrażnienie oka w soczewkach

Lekarz z pewnością zapyta nas o to, czy przyjmujemy jakiekolwiek leki. Wiele z lekarstw może doprowadzać do zmiany w składzie łez lub do wysuszania kanałów łzowych z łez. To w konsekwencji może powodować, że nasze oczy nie są dostatecznie nawilżone w soczewkach. Dodatkowo, lekarz może zlecić nam badania hormonalne, które wykluczą lub potwierdzą zaburzenia w gospodarce rzutujące na suchość oczu.

Krople do oczu pomocne w walce z podrażnieniem wywołanym soczewkami

Jeśli nasz problem nie jest związany z poważnym schorzeniem, a oczy wciąż pieką nas w soczewkach, warto kupić specjalne krople dla użytkowników soczewek. Są to płyny, które można aplikować bez zdejmowania soczewek. W ich zawartości znajdziemy przede wszystkim zbawiennie działający na oczy hialuronian sodu. Warto także posiadać specjalistyczny płyn do mycia soczewek, który być może zlikwiduje podrażnienia. Dla niektórych trafnym rozwiązaniem może okazać się także zrezygnowanie z soczewek noszonych przez dłuższy czas na rzecz soczewek „jednorazowych”. Soczewki kontaktowe jednodniowe, ze względu na to, że są często wymieniane i codziennie mamy na sobie świeży model, zapobiegają powstawaniu podrażnienia szczególnie wśród użytkowników, którzy pracują na co dzień w zakurzonych pomieszczeniach lub na zewnątrz (np. na ulicy, gdzie mamy do czynienia z dużym zapyleniem).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *