Pompa ciepła

[REKLAMA]

Jeśli budujesz, remontujesz lub wymieniasz urządzenia HVAC, masz do wyboru więcej opcji ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń niż kiedykolwiek wcześniej. Znane są już stare, sprawdzone rozwiązania: kotły, piece gazowe, elektryczne ogrzewanie podłogowe i klimatyzatory systemowe typu split. Jeśli jednak ktoś zaproponował pompę ciepła, ta technologia może być dla Ciebie nowością. Czym dokładnie jest pompa ciepła? I czy jest to właściwy wybór dla Twojej przestrzeni? W tym artykule wyjaśnimy wszystko, co musisz wiedzieć, w prostych słowach.

Co to jest pompa ciepła?

Mówiąc najprościej, pompa ciepła to rodzaj urządzenia HVAC, które może dostarczać zarówno ciepło, jak i chłód. Pompa ciepła wykorzystuje energię mechaniczną do usuwania ciepła z powietrza i przenoszenia go do wewnątrz lub na zewnątrz, w zależności od tego, czy pomieszczenie wymaga ogrzewania czy klimatyzacji. Pompy ciepła są energooszczędne i przyjazne dla środowiska, ponieważ do produkcji ciepła nie trzeba spalać żadnych paliw kopalnych. Często wymagana jets także podstawa pod klimatyzator, pompy ciepła, aby w prawidłowy sposób działała. Dostaniesz ją w sklepie Pekabet.

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła to po prostu klimatyzator, który może również pracować w odwrotnej kolejności, aby dostarczać ciepło. Przy ciepłej pogodzie pompa ciepła absorbuje ciepło z powietrza wewnątrz i przenosi je na zewnątrz, zapewniając w ten sposób klimatyzację. Przy chłodniejszej pogodzie pompa ciepła dostarcza ciepło, usuwając ciepło z powietrza na zewnątrz i przenosząc je do środka. Faktem jest, że nawet przy zimnej pogodzie w powietrzu zawsze znajduje się energia cieplna. Jest jej po prostu mniej niż w czasie upałów. Dlatego pompy ciepła są najbardziej efektywne w łagodniejszym klimacie. Im zimniej jest na zewnątrz, tym ciężej pompa ciepła musi pracować, aby odebrać energię cieplną i przekazać ją do wnętrza pomieszczenia.

Jakie jest koszt pompy ciepła?

Jeżeli zastanawiasz się, ile kosztuje pompa ciepła, to zachęcamy do przeczytania tej części artykułu. Niemniej jednak jest to w pełni zależne od sytuacji użytkownika. Pompa ciepła z zaawansowanym systemem typu split może kosztować kilkanaście tysięcy złotych więcej niż tradycyjny klimatyzator z systemem split. Jeśli jednak porównamy to z kosztem klimatyzatora i systemu grzewczego, może się okazać, że pompa ciepła jest tańsza, oczywiście zakładając, że nie trzeba kupować dodatkowego systemu grzewczego w zimnym klimacie. Jednakże warto pamiętać, że wybór pompy ciepła jest opłacalnym i ekologicznym wyborem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *