5 światłolubnych kwiatów balkonowych, czyli piękny balkon

[REKLAMA]

Masz balkon skierowany w stronę zachodnią lub południową? W takim razie powinieneś wybierać gatunki kwiatów, które bardzo dobrze czują się w miejscach nasłonecznionych. Podpowiadamy, jakie rośliny balkonowe warto posadzić i jak je pielęgnować, aby cieszyć się efektownym, kolorowym tarasem.

Na balkonach i tarasach ustawionych od strony zachodniej lub południowej słońce występuje przez większą część dnia. W trakcie lata czas ten może wydłużać się nawet do 8 czy 9 godzin dziennie. Nie wszystkie gatunki roślin są w stanie wytrzymać aż tak długie i intensywne działanie promieni słonecznych. Jeśli więc chcesz się cieszyć kolorowym i pachnącym balkonem od wczesnej wiosny aż do końca sezonu, zobacz, jakie gatunki dobrze znoszą takie warunki.

  • Bratki ogrodowe

Bratki ogrodowe to jedne z najchętniej wybieranych kwiatów na balkony i tarasy. Ze względu na swoją dużą wytrzymałość często są sadzone również w miejskich parkach i w pobliżu dróg. Bratki należą do roślin dwuletnich, czyli dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu zimą mogą ponownie zakwitnąć w kolejnym sezonie. Najwcześniejsze odmiany bratków zaczynają kwitnąć już w marcu.

Jak sadzić i pielęgnować bratki na balkonie?

Gleba: żyzna, próchnicza, lekko obojętna lub kwaśna

Nawożenie: niewymagane

Podlewanie: bezpośrednio do ziemi rano i wieczorem co kilka dni

Przycinanie: niewymagane

  • Aksamitki

Aksamitki to jedno- lub dwuroczne rośliny ozdobne, występujące w kolorach – żółtym, pomarańczowym i ciemnobrązowym. Pierwsze okazy rozkwitają na przełomie kwietnia i marca. Aksamitki są roślinami jadalnymi – w trakcie sezonu możesz dodać kolorowe kwiaty do sałatek lub ozdobić nimi inne potrawy np. lody.

Jak sadzić i pielęgnować aksamitki na balkonie?

Gleba: żyzna, przepuszczalna

Nawożenie: wiosną za pomocą nawozu płynnego do roślin kwitnących Ziemovit

Podlewanie: umiarkowane, bezpośrednio do ziemi, co kilka dni

Przycinanie: niewymagane

  • Lantana pospolita

Lantana pospolita, czyli hardowinka, to kilkuletni półkrzew należący do roślin werbenowatych, charakteryzujących się bardzo intensywnym zapachem. Lantana pospolita posiada duże, ciemnozielone liście oraz kuliste kwiaty w pomarańczowym kolorze. Swoje pąki rozwija już w kwietniu i kwitnie aż do końca sierpnia.

Jak sadzić i pielęgnować lantanę pospolitą na balkonie?

Gleba: wilgotna, żyzna i przepuszczalna o lekko kwaśnym odczynie

Nawożenie: w sezonie – raz w tygodniu użyźniać nawozem wieloskładnikowym Ziemovit

Podlewanie: raz w tygodniu

Przycinanie: systematyczne cięcie formujące

  • Surfinie

Surfinia to jednoroczny kwiat prezentujący się bardzo efektownie na balkonie. Jest to bowiem roślina, na której w sezonie rozkwitają dziesiątki dzwonkowych kwiatów w kolorach różowym, białym lub fioletowym. Wszystkie odmiany surfinii zakwitają w czerwcu.

Jak sadzić i pielęgnować sufinie na balkonie?

Gleba: piaszczysto-gliniasta, żyzna, przepuszczalna

Nawożenie: wiosną i w trakcie sezonu letniego za pomocą nawozu mineralnego

Podlewanie: w sezonie letnim – nawet dwa razy dziennie

Przycinanie: systematyczne cięcie formujące

  • Pelargonie

Pelargonie to kolejne kwiaty stanowiące piękną ozdobę każdego balkonu. Wyróżniają się mięsistymi liśćmi oraz kulistymi kwiatami w barwach: różowej, czerwonej, niebieskiej, białej lub żółtej. Pelargonie zaczynają kwitnąć w maju, co trwa nawet do późnej jesieni i pierwszych przymrozków.

Jak sadzić i pielęgnować pelargonie?

Gleba: ziemia uniwersalna do kwiatów doniczkowych, dostępna np. tutaj

Nawożenie: regularne stosować nawóz do roślin kwitnących

Podlewanie: obficie, w sezonie – dwa razy dziennie

Przycinanie: cięcie zagęszczające na wiosnę

Podobają Ci się rośliny dobrze znoszące duże nasłonecznienie i wiesz już, jak o nie dbać? Wejdź na stronę www.ziemovit.pl i znajdź wszystkie produkty, które pomogą Ci w uprawie kwiatów na balkonie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *