Ubezpieczenie na życie dla wielodzietnej rodziny – jakie wybrać, by zabezpieczyć jej przyszłość?

[REKLAMA]

Gdy stajemy się głową wielodzietnej rodziny, jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale również za partnera i potomków. Fakt, że w danym momencie czujemy się zdrowi, silni i mamy dobrą, stabilną pracę, nie oznacza, że tak będzie zawsze. Jeśli troszczymy się o swoich bliskich, powinniśmy zainwestować w bezpieczeństwo i wykupić ubezpieczenie na życie.

Kiedy przydaje się ubezpieczenie na życie?

Nikt nie zakłada, że przydarzy mu się coś złego. Nieszczęśliwe wypadki przychodzą jednak niespodziewanie: w pracy, w podróży czy nawet podczas wykonywania najzwyklejszych czynności, jak wyjście z psem czy robienie zakupów. Warto mieć tego świadomość, szczególnie, jeśli jest się głównym żywicielem rodziny. W przypadku choroby lub śmierci, nie mając ubezpieczenia na życie, pozostawiamy bliskich w bardzo trudnej sytuacji.

Ubezpieczyć możemy się również na wypadek czasowej niezdolności do pracy. Wówczas np. wypadek uniemożliwiający podjęcie pracy na kilka miesięcy nie musi oznaczać kłopotów finansowych, o ile oczywiście odpowiednio wcześniej ubezpieczymy siebie lub swojego współmałżonka.

Ubezpieczenie przydaje się również w wielu innych przypadkach, niekoniecznie mających związek z przykrymi zdarzeniami. Często praktykowane jest kupowanie ubezpieczenia dla dzieci, które po ukończeniu 18 roku życia otrzymują pieniądze na tzw. dobry start.

 

Ubezpieczenie na życie – jak wybrać dobrego ubezpieczyciela?

Na rynku działa firm, które oferują ubezpieczenia na życie. Osobie, która nie zajmuje się ubezpieczeniami zawodowo, może być trudno zorientować się w ofertach. Istnieje jednak kilka zasad, których przestrzeganie uchroni przed podjęciem błędnej decyzji.

Ubezpieczenie na życie należy kupować w firmie stabilnej, o ugruntowanej pozycji. To prawda, że oferty nowych podmiotów są zazwyczaj tańsze i często mają atrakcyjniejsze warunki, jednak praktyka pokazuje, że znacznie lepiej postawić na firmę, która jest już od jakiegoś czasu obecna na rynku. Nie tylko dlatego, że w jej przypadku zagrożenie bankructwem jest znacznie mniejsze, ale również dlatego, że takie podmioty mają wypracowane przez lata procedury likwidacji szkód i kontaktów z klientem. Daje to gwarancję, że wszystkie świadczenia wynikające z umowy trafią do uposażonych.

 

Jakimi opiniami warto się kierować przy wyborze ubezpieczenia na życie?

Trzeba jasno zaznaczyć, że opinie pochodzące z internetowych forów nie zawsze są godne zaufania. Jeśli podczas wyboru ubezpieczenia na życie dla rodziny chcemy kierować się cudzą opinią, zapytajmy znajomych, którzy mieli z danym ubezpieczycielem do czynienia.

Przed podjęciem decyzji można czytać serwisy, blogi i magazyny branżowe. Warto porównywać informacje z kilku niezależnych od siebie źródeł – jeśli się potwierdzają, można wziąć je za dobrą monetę.

 

Konstrukcja ubezpieczenia

Dla ubezpieczonego i uposażonych najważniejszym kryterium wyboru powinny być warunki umowy. Warto porównać wysokość składki i sumę ewentualnego odszkodowania, przyjrzeć się uważnie katalogowi zdarzeń, które są objęte ubezpieczeniem i co najważniejsze – wyłączeniom odpowiedzialności. Dlaczego to ostatnie jest tak ważne? Jeśli chcemy ubezpieczyć się na życie ze względu na niebezpieczną pracę, a w umowie zawarte będzie wyłączenie odpowiedzialności za zdarzenia zaistniałe w niebezpiecznych warunkach, to takie ubezpieczenie nie będzie nam do niczego przydatne. Wyłączenia mogą też dotyczyć też np. uprawiania sportów ekstremalnych czy nawet niektórych chorób. Sprawdźmy również, czy ubezpieczyciel gwarantuje odszkodowanie dla wszystkich członków rodziny czy tylko części z nich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *