Podróże to jeden z priorytetów wielu młodych ludzi. Jeszcze do niedawna ludzie byli mocniej związani ze swoim miejscem zamieszkania, a podróże kojarzone były z nieodpowiedzialnym stylem życia, w którym nie ma miejsca ani na stałą pracę, ani na rodzinę. Obecnie to myślenie ulega powoli zmianie, a łączenie podróży, pracy zawodowej i normalnego życia przybrało nazwę cyfrowego nomadyzmu.
Czy można pracować, jednocześnie cały czas podróżując?
Łączenie pracy zawodowej z podróżami było do tej pory kojarzone ze stanowiskami, które wręcz wymagają ciągłego przemieszczenia się – mowa o reporterach, stewardessach, pilotach. Obecnie jednak – głównie dzięki rozwojowi Internetu – w wielu zawodach możliwe jest pracowanie z dowolnego miejsca na świecie. Wystarczy komputer i połączenie z siecią, tak, by móc klientowi lub pracodawcy przekazać gotowe wyniki pracy. Cyfrowy nomadyzm jest zatem bezpośrednio związany z pracą zdalną. Najczęściej na taki tryb życia decydują się freelancerzy i osoby prowadzące własną działalność gospodarczą. Na ogół zajmują się fotografią, tłumaczeniami, copywritingiem, programowaniem czy grafiką komputerową.
Jak obniżyć koszty ciągłej podróży?
Cyfrowi nomadzi (zwłaszcza ci, którzy nie osiadają w jednym miejscu na dłużej niż miesiąc czy dwa) stoją przed koniecznością obniżenia kosztów ciągłej podróży. Ciekawym rozwiązaniem może być zakup przyczepy kempingowej – minimalizowane są zwłaszcza koszty noclegu. Własna przyczepa to także ogromny komfort w momencie, gdy podróżujący udaje się w kompletnie nieznane mu rejony; nigdy nie ma całkowitej gwarancji na to, że znajdzie nocleg w pobliskim hotelu. Przyczepa kempingowa eliminuje ten problem. Osoby, które wybierają się w długą podróż, a które zdecydują się na zakup przyczepy, powinny jednak przed wyjazdem zaopatrzyć się w dodatkowe części do przyczep kempingowych. W trakcie podróży możliwość zakupu części może być mocno ograniczona.