Czy pończochy uciskowe są skuteczne?

[REKLAMA]

Noszenie pończoch uciskowych jest zalecane pacjentom, którzy zmagają się z chorobami naczyń krwionośnych kończyn dolnych. To także narzędzie profilaktyki, jeśli chodzi o zapobieganie powstawaniu zakrzepów u osób, które mają podwyższone ryzyko udaru. Czy pończochy uciskowe są skuteczne i spełniają założoną rolę?

Pończochy uciskowe a przewlekła niewydolność żylna

Pończochy uciskowe są wykorzystywane przede wszystkim w leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej, czyli zmian patologicznych, które powstają na skutek utrudnionego przepływu krwi z kończyn dolnych. Następstwem przewlekłej niewydolności żylnej jest zaleganie krwi w żyłach, co nieuchronnie prowadzi do powstawania przebarwień i owrzodzeń, dochodzi również do pojawiania się obrzęków (zazwyczaj w okolicy kostki). Innymi objawami typowymi dla przewlekłej niewydolności żylnej są uczucie ciężkich nóg po całym dniu. Po jakimś czasie na nogach zaczynają pojawiać się żylaki, co bez wątpienia jest problemem z punktu widzenia estetyki. Nasilają się również bóle i kurcze mięśni w nocy. Może pojawić się także świąd i nadmierna potliwość. W przypadku niewydolności żylnej konieczna jest terapia uciskowa, która może spowolnić rozwój patologicznych zmian.

Pończocha uciskowa jako narzędzie w terapii uciskowej

Przy przewlekłej niewydolności żylnej liczy się przede wszystkim ułatwienie odpływu krwi z kończyn. Jest to możliwe dzięki uciskowi, który stopniowo zmniejsza się w kierunku uda. Z tego względu idealnym narzędziem są pończochy uciskowe; zwiększają prędkość przepływu krwi w żyłach, poprawiają wydolność zastawek żylnych, zmniejszają ilość krwi zalegającej w żyłach powierzchownych, zmniejszają ciśnienie krwi żylnej oraz przyczyniają się do zmniejszania obrzęku. Warto pamiętać, że pończochy uciskowe mogą także pomóc w walce z żylakami, które stanowią dla wielu osób poważny problem i negatywnie wpływają na ich samopoczucie i samoocenę. Na rynku, a zwłaszcza w aptekach, dostępne są także podkolanówki profilaktyczne uciskowe, które można zacząć nosić już po pojawieniu się pierwszych objawów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *