Prezerwatywy są najczęściej wybieraną metodą antykoncepcji. Są używane także w sytuacji, gdy kobieta zażywa tabletki antykoncepcyjne – wtedy prezerwatywy pełnią rolę podwójnego zabezpieczenia. Wydaje nam się, że wiemy o nich wszystko. Czy jednak na pewno? Oto kilka najpopularniejszych ciekawostek.
Prezerwatywa? Koniecznie, ale i tak nie daje 100% pewności
I o tym wprost mówią nawet producenci. Powinni to jednak zapamiętać młodzi ludzie, którzy dopiero rozpoczynają swoją aktywność seksualną. Prezerwatywa z dużym prawdopodobieństwem (najczęściej zresztą szacowanym w przedziale 95-99% zapobiegnie ciąży. Współczynnik zawodności wynosi jednak mniej więcej 2 do 4 na 100 kobiet. Nie zmienia to jednak faktu, że stosowanie prezerwatyw podczas stosunku seksualnego (jeśli nie chce się w danym momencie mieć potomstwa) jest po prostu koniecznością. Najlepsze efekty daje łączenie dwóch różnych metod antykoncepcyjnych, czyli np. prezerwatywy w połączeniu z tabletkami antykoncepcyjnymi przyjmowanymi przez kobietę.
Prezerwatywy nie tylko dla mężczyzn
Przyjęło się, że prezerwatywy to metoda antykoncepcji zarezerwowana wyłącznie dla mężczyzn. Jest to jednak błędne myślenie, ponieważ na rynku są dostępne także prezerwatywy dla kobiet. Są jednorazowe, a wyglądem przypominają kieszeń z dwoma elastycznymi pierścieniami.
Cienkie prezerwatywy też spełniają swoją rolę
W społeczeństwie narósł pewien mit dotyczący związku między grubością prezerwatyw a ich wytrzymałością i skutecznością. Czyli – cienkie prezerwatywy miałyby być bardziej zawodne. Oczywiście jest to nieprawda, ponieważ każdy rodzaj prezerwatyw musi najpierw zostać dopuszczony na rynek, a co za tym idzie – dokładnie sprawdzony. Podobnie jest w przypadku prezerwatyw np. z dodatkowymi prążkami – one również spełniają swoją podstawową funkcję. Przykładem takiego produktu są zresztą prezerwatywy Durex, które cieszą się dobrą opinią, sam producent jest z kolei najbardziej znany wśród konsumentów.