Czy usługi księgowe to doradztwo podatkowe?

[REKLAMA]

Osoby, które dopiero zakładają własną działalność gospodarczą, lub które prowadzą już własną firmę, jednak same zajmują się swoimi finansami i księgowością, często pragną dowiedzieć się, czym właściwie są solidne usługi księgowe, a czym jest efektywne doradztwo podatkowe oraz chcą poznać różnice między tymi dwoma grupami usług.

Zrozumienie tego, jak ważne jest doradztwo podatkowe pozwoli nam na właściwy dobór odpowiedniego biura rachunkowego, a także sprawi, że unikniemy sytuacji, w której będziemy wymagać od kogoś czegoś, co nie leży w jego kompetencjach. Wiedza ta przyda się również przy ocenie, na którą z tych form powinniśmy się zdecydować.

Usługi księgowe

Chociaż wydaje się, że usługi księgowe sprowadzają się przeważnie do prowadzenia ksiąg rachunkowych, dobry księgowy może zrobić dla Ciebie o wiele więcej, niż Ci się wydaje. Oprócz wykonywania podstawowych zadań, do których należy także prowadzenie ksiąg przychodów i rozchodów, sporządzanie raportów finansowych, czy obliczanie wynagrodzeń, sporządzanie list płac i deklaracji PIT-4, dobry doradca księgowy zajmuje się wieloma innymi aspektami prowadzenia działalności gospodarczej. Wśród nich można wymienić profesjonalne doradztwo księgowe, pomoc we wdrażaniu informatycznych systemów finansowo-księgowych, sporządzanie wszelkich sprawozdań (np. o charakterze statystycznym dla GUS), tworzenie umów o pracę, czy prowadzenie teczek osobowych pracowników.

Wachlarz kompetencji księgowego jest naprawdę spory – wszystko jednak sprowadza się do usług, mających pomóc nam dopełnić formalności i wszelkich płatności w oczach instytucji państwowych. Usługi księgowe służą odciążeniu przedsiębiorcy z nadmiaru skomplikowanych obowiązków, co może pozwolić mu na angażowanie swoich sił we właściwej pracy i kierowaniu swoją firmą.

Doradztwo podatkowe

Jeśli usługi księgowe można uznać za stały proces dopełniania formalności i dopilnowywania obowiązków, doradztwo podatkowe stanowi formę profesjonalnego wsparcia w rozwoju firmy. Doradca podatkowy jest wykwalifikowaną osobą, która zadba, aby twoja działalność gospodarcza prosperowała bez żadnego problemu – udzieli Ci wszelkich porad w sprawie aktualnych przepisów prawa i obowiązków podatkowych (w tym dotyczących podatków VAT, CIT i PIT), a także pomoże skutecznie pozyskiwać nowe środki finansowe, np. za sprawą funduszy unijnych. Przy tym, solidne doradztwo stanowi zabezpieczenie przejrzystości i pełnej legalności naszego biznesu, poprzez prowadzenie księgi podatkowej i przygotowywanie zeznań i deklaracji podatkowych. Dzięki temu, zyskasz pewność, że wszelkie twoje działania, plany i inwestycje będa prawidłowe od strony formalno-prawnej i przyniosą pożądane przez Ciebie skutki.

Wiedząc, czym konkretnie zajmują się doradcy podatkowi i księgowi, można trafnie oszacować, na jakie usługi powinniśmy się zdecydować. Właściciele firm często stają w sytuacji, w której potrzebują kompleksowej obsługi swojej działalności – wtedy warto postawić na sprawdzone i renomowane biuro rachunkowe, które zadba o twoje interesy jak nikt inny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *