Telewizor 4K czy Full HD – co kupić?

[REKLAMA]

Chociaż obecnie najlepiej sprzedają się telewizory z rozdzielczością Full HD, to jednak w sklepach znajdziemy też ich następców – modele 4K, które mogą pochwalić się cztery razy większą rozdzielczością. Oczywiście, za najnowszą technologię musimy zapłacić więcej. Czy się opłaca?

Telewizorów na sklepowych półkach znajdziemy obecnie mnóstwo. Te najtańsze kosztują nawet poniżej 1000 złotych, natomiast te najdroższe nawet po kilkadziesiąt tysięcy złotych. Gdy poszukujemy modelu wyróżniającego się dobrą jakością oraz przystępnymi cenami, musimy iść na kompromisy.

Za markowe telewizory 4K UHD z rozdzielczością 3840 x 2160 pikseli zapłacimy obecnie około 4000-6000 złotych. Gdy interesują nas tanie telewizory 4K, mniej znanych marek, wtedy możemy znaleźć modele kosztujące nawet około 2000 złotych. Musimy jednak pamiętać o tym, że pod pojęciem 4K mogą kryć się różne technologie, które wpływają na jakość wyświetlanego obrazu. Wszystko zależy od rodzaju pikseli w matrycy. Lepszą jakość oferują telewizory RGB, gorszą RGBW, które mają dodatkowe białe subpiksele. Obie z tych technologii mogą być określane mianem UHD, ale, jak widać, różnią się pomiędzy sobą jakością obrazu.

O wiele mniej zapłacimy za telewizory Full HD, które zapewniają nam rozdzielczość 1920 x 1080 pikseli. To czterokrotnie mniej niż w przypadku 4K, niemniej jednak możemy kupić model dopracowany pod innymi względami. Dostępne teraz w sprzedaży Full HD to modele zaawansowane, z szeroką gamą funkcji, nie mają tak zwanych „chorób wieku dziecięcego”, które ujawniają się w przypadku technologii wprowadzanych na rynek.

Zatem wtedy, gdy nie chcemy przepłacać, dobrym wyborem będzie zarówno model Full HD z pełną gamą pomocnych funkcji, na przykład Wi-Fi, jak i model ze znacznie lepszą rozdzielczością 4K, który w tej samej nie będzie mógł jednak zaproponować nam tak wielu atrakcyjnych funkcjonalności. Warto przy tym wskazać, że większość materiałów dostępnych obecnie w telewizji to nadal Full HD – rzadkością jest 4K, które możemy oglądać głównie przez internet i na wybranych programach telewizji kablowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *