Czym charakteryzują się rolety rzymskie?

[REKLAMA]

Wielu użytkowników zauważa, że rolety rzymskie są na tyle funkcjonalne, a przy tym również atrakcyjne pod kątem wizualnym, że spełniają ich wymagania. Czy warto zaufać takim opiniom? Jakie faktycznie są rolety rzymskie?

Historia rolet rzymskich

W pierwszej kolejności należy wyjaśnić, czym w ogóle są rolety rzymskie. Tak więc ich korzenie są naprawdę dawne i szlachetne. Otóż pierwszych rolet tego typu, jak wskazuje ich nazwa, można szukać w starożytnym Rzymie, kiedy w oknach i drzwiach pojawiały się mokre pasy materiału.

Oczywiście mają one niewiele wspólnego z dzisiejszymi roletami, również pod kątem funkcjonalnym. O ile dziś przede wszystkim mają one stanowić dekorację okna, o tyle dawniej wieszano je po to, aby do wnętrz nie dostawał się kurz, podobnie jak gorące powietrze.

Co wyróżnia rolety rzymskie?

Chcąc kupić rolety rzymskie, sklep internetowy będzie najlepszym miejscem do ich zakupu. Tam wybór rolet rzymskich jest największy.

Same rolety rzymskie to natomiast szczególny rodzaj osłon okiennych, które jako jedyne mogą doskonale zdobić okno w dzień i w nocy. O ile zwykle rolety chowają się w kasecie, a więc w zasadzie są niewidoczne, o tyle rolety rzymskie tworzą dekoracyjną, wielobarwną falbanę. Dla dekoracji wnętrza polecane są na przykład rolety rzymskie z okrągłymi fiszbinami.

Rzecz jasna rolety rzymskie to nie tylko funkcja dekoracyjna. Trzeba też na nie spojrzeć z praktycznego punktu widzenia. Rolety można więc opuszczać i podnosić na dowolną wysokość. Nie ma też problemu ze zdjęciem ich z haczyków, choćby w celu wyprania. Pod tym kątem rolety rzymskie mają zdecydowaną przewagę nad klasycznymi osłonami, których czyszczenie i demontaż są nieco bardziej skomplikowane.

Wystarczy jedynie pamiętać, aby nie używać do tego zbyt silnych środków chemicznych ani nie prać tkanin w zbyt wysokiej temperaturze, co może spowodować ich wyblaknięcie lub podarcie.

Rolety rzymskie na wymiar

Rodzaje rolet rzymskich

Rodzajów rolet rzymskich jest naprawdę wiele. Poza tradycyjnymi mogą to być rolety rzymskie na wymiar. Wówczas będą wręcz skrojone pod okno, na którym mają być umieszczone i będą je zdobić.

Jeżeli wziąć pod uwagę materiał, podobnie jak tradycyjne rolety mogą one być uszyte z materiałów całkowicie lub częściowo zaciemniających, występować tylko w jednym kolorze lub być wielokolorowe. Sam materiał też jest różny, aczkolwiek ich cechą charakterystyczną jest kaskadowy układ tkaniny w ozdobne fałdy lub falbany podczas podnoszenia, a wszystko dzięki systemowi sznurków i fiszbin.

Niemal zawsze jest to natomiast produkt na długie lata. Wszystkie tego typu rolety, również z fiszbinami w transparentnej taśmie poziomej zawsze są wykonane z solidnych i wytrzymałych materiałów. Poza tym są naprawdę proste w montażu.

Nie ulega więc żadnym wątpliwościom, że rolety rzymskie są naprawdę ciekawym produktem, który warto rozważyć, myśląc o osłonie okna przed słońcem, a jednocześnie chcąc zapewnić odpowiednią dekorację wnętrza. Rolety rzymskie zaciemniające nadają się do tego doskonale.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *