Czym charakteryzuje się japońska manga?

[REKLAMA]

Europejczycy dzielą się na tych, którzy potrafią dokonać rozróżnienia wśród różnych tradycji komiksowych i tych, dla których komiks to jedno zbiorcze określenie dla historii obrazkowych. Rzeczywistość lubi jednak weryfikować różne tradycje, dlatego aby dobrze orientować się w świecie i potrafić zakomunikować drugiej osobie dokładnie to co chcemy, warto wzbogacać swoje słownictwo.

Jednym z takich wyrazów, który powinien poznać każdy entuzjasta zeszytów z przygodami superbohaterów oraz innych postaci – tych ludzkich i tych zwierzęcych. Manga to właściwie słowo, które powstało specjalnie aby wyróżnić rodzaj fabuły, jaką reprezentuje japońska tradycja rysownicza.

Etymologia znaczenia słowa „manga”

Manga to słowo, które jest całkiem ciekawe znaczeniowo. Tłumacząc je dosłownie uzyskujemy takie sformułowania jak „humorystyczne obrazy”, czy też „nagromadzenie obrazków”. Wiąże się ono również ściśle ze sfera artystyczną XVIII i XIX wiecznej Japonii, kiedy to Katsushika Houkusai zajmował się tworzeniem drzeworytów. To właśnie on po raz pierwszy użył tego słowa, które w późniejszym czasie zaczęto coraz bardziej kojarzyć z grafiką zjawisk przyrody, zwierząt, ludzi oraz demonów, których pozy i otoczenie sprawiało wrażenie niezwykle dynamicznego ruchy, który udało się jakimś cudem uwiecznić artyście.

Manga w wyobraźni Europejczyków

To, że kojarzymy coraz lepiej samo słowo „manga”, nie znaczy w ogóle, że wiemy o czym mówimy. Niestety wiele osób wie po prostu, że to jest coś związanego z Japonią, a niektórzy mylą nawet w tym przypadku komiks z animacjami, które na potrzeby odróżnienia od innych bajek nazwano „anime”. Bardzo często powtarzają się tu również opinie i informacje, że mangę charakteryzuje:
– przesłodzenie treści poprzez cukierkowe barwy oraz dziecinną treść,
– naiwni i głupiutcy bohaterowie,
– syndrom nienaturalnie dużych oczu u każdego z bohaterów,
– stylizowanie postaci na „piękne” (bez względu na to, czy są one dobre, czy złe, czy też reprezentują płeć męską, czy żeńską).

Manga naprawdę

Oczywiście największa popularność mangi odnotowywana jest na rynku Japońskim. Twórcy poszczególnych tytułów wydają się być również niezwykle zaskoczeni, że ich pomysł opuściwszy granice Kraju Kwitnącej Wiśni, przyjął się tak dobrze na zachodzie, czy nawet w Polsce. Fakt, że świat czyta coraz częściej najbardziej kultowe z tytułów oraz tworzy na ich podstawie anime lub filmy pełnometrażowe, jak to było z próba ekranizacji Dragon Ball, dobitnie dowodzi, że zawierają one treści dla nas atrakcyjne. Poza tym manga to przecież:
– czytanie od końca i z prawej do lewej strony,
– komiksy personifikowane (dla chłopców, dla dziewcząt, dla dorosłych itd.),
– poruszanie ważnych i dojrzałych tematów oraz przedstawienie ich rozwiązania w przystępny i atrakcyjny sposób,
– pomimo lekkości graficznej bardzo głębokie historie, charakteryzujące się wielowarstwowością i wielowątkowością,
– idealna rozrywka na podróż (jak każdy komiks, gdyż jego ukończenie zajmuje o wiele mniej czasu niż lektura każdej z książek, gdzie opisano by podobne perypetie),
– wielość stylów utrzymanych w bardzo dynamicznej konwencji (niczym pierwsze drzeworyty mistrza Katsushika Houkusai).

Za warstwę merytoryczną artykułu odpowiada redakcja Świat-Komiksów.pl .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *