Dlaczego warto studiować w Anglii? – najważniejsze powody

[REKLAMA]

Nauka w Anglii jest niesamowitą przygodą ale i lekcją życia. Studiując poza granicami kraju poznajemy wiele języków, zachowań, narodowości oraz kształtujemy siebie jako człowieka. Dowiedz się, jak możemy Ci pomóc, abyś i Ty przeżył tę przygodę.

Jakie kroki należy podjąć, aby dostać się na studia w Anglii?

Podstawowym wymogiem jest zdana matura oraz złożenie podania poprzez UCAS. Przy rekrutacji na studia zwraca się uwagę na wynik matury, więc warto przyłożyć się do egzaminu dojrzałości. W większości brytyjskie uczelnie wymagają zdania egzaminu językowego, aby potwierdzić twój poziom wiedzy. Najlepiej wybrać IELTS, jest akceptowany przez wszystkie uczelnie. Wynik powinien wykazać 6.0. Chociaż jest wyjątek, w przypadku kiedy zdajesz maturę z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym, wiele uczelni przyjmuję wynik maturalny jako potwierdzenie znajomości języka.

Do wybrania wielu kierunków na różnych uniwersytetach należy założyć tylko jedno konto w systemie rekrutacyjnym. Wszystko odbywa się poprzez internet bez konieczności bycia osobiście w uczelni. Koniecznie pamiętaj, aby dodać referencje oraz list motywacyjny. Czasami to od tych rzeczy zależy czy zostaniemy przyjęci na studia. Aplikacja ana studia w Anglii jest skomplikowana, dlatego warto skorzystać z pomocy doradców edukacyjnych, takich jak Lagunita Education: Pomoc w aplikacji na studia w Anglii

Pozwolenie na studiowanie oraz pobyt

Do wyjazdu do Wielkiej Brytanii wymaganym dokumentem jest paszport lub dowód osobisty z prawidłową datą ważności, jako że jesteśmy w Unii Europejskiej mamy taki przywilej. Pamiętaj jednak, że z powodu Brexitu niedługo może się to zmienić.

Studia w Wielkiej Brytanii wymagają przede wszystkim samodzielności, systematyczności i logicznego myślenia; nie tylko w Anglii te cechy są najważniejsze, ale i na całym świecie. Szczyty zdobywają ci, którzy dążą do czegoś i realizują systematycznie swój plan na życie krok po kroku.

Praca dla studenta – czy jest to w ogóle możliwe ?

Jak najbardziej jest to możliwe i legalne. Do pracy nie są wymagane żadne zezwolenia ani pisma. Ważną informacją jest to, że każdy student musi pilnować się magicznej cyfry – tygodniowo nie można pracować więcej niż 20 godzin. Zniesione ograniczenie co do ilości godzin jest tylko na okres wakacji, uczeń może pracować nawet na pełen etat. Młoda, ambitna osoba studiująca w Anglii nie powinna mieć problemu ze znalezieniem pracy czy stażu, wystarczą podstawowe zwroty językowe i chęci do uczenia się oraz motywacja do pracy.

Mieszkanie i czesne w Wielkiej Brytanii – ile kosztuje ?

Wszystkie studia w UK niestety są płatne. Jak podaje brytyjski rząd, studia w roku akademickim kosztują około 9250 funtów za rok. Jest to dość spora suma dla wielu osób i część z tego powodu rezygnuje ze studiów w Anglii.

W Wielkiej Brytanii jako student możesz wybrać akademik lub wynająć prywatny pokój lub dom z przyjaciółmi czy rodziną. Koszta wynajmu jedno-osobowego akademika zaczynają się od 75 funtów za tydzień natomiast prywatne kwatery od 50 funtów za tydzień. Więcej o kosztach studiowania w Anglii możesz przeczytać tutaj: Koszt studiów w Anglii

Metoda uczenia w Wielkiej Brytanii zdecydowanie różni się od tego, co mamy u nas w polskich szkołach czy uniwersytetach. W Anglii każdy student uczelni ma około 12 obowiązkowych godzin tygodniowo. Studia mają charakter praktyczny a studenci dostają wiele prac domowych takich jak:

 • testy
 • sporządzanie raportów
 • pisanie esejów, tekstów
 • przygotowywanie projektów czy prezentacji

Studia odbywają się w trzech trybach:

 • sandwich – po 2 latach toku studiów odbywa się roczną praktykę zawodową poza uniwersytetem, później następuje powrót jeszcze na ostatni rok. W tym wypadku studia trwają 4 lata.
 • full time – studia w tym trybie są dedykowane dla osób, które chcą jak najszybciej skończyć studia i zacząć pracę na pełen etat oraz dla osób lubiących się uczyć
 • part time – z kolei ten tryb jest dla tych, którzy są młodzi, lubiący atmosferę uniwersytecką oraz mających elastyczność w życiu

Na co zwrócić uwagę przy wyborze uczelni?

 • opinię na temat uniwersytetu
 • ranking uczelni
 • ranking kierunków
 • wybór odpowiedniego miasta

Studia w Anglii opinie

Pytając się niejednej osoby studiującej w Wielkiej Brytanii, spotkamy się z opinią, że warto skorzystać z takiego rozwiązania. Zdanie studentów na temat szkolnictwa najczęściej jest bardzo dobre. Większość osób utwierdza się w przekonaniu, że studia za granicą kształtują oraz pozwalają na samorealizację.

Wydziały i kierunki

Wydziały i kierunki studiów w UK różnią się i zależy to od danej uczelni. Każda z nich ma stronę internetową, gdzie można znaleźć cenne i praktyczne informacje. Więc przed wyborem odpowiedniego kierunku warto przeanalizować, co lubimy, czego najchętniej się uczymy, jakie są nasze pasje, zainteresowania oraz hobby.

Sporo do zaproponowania dla każdego studenta ma Uniwersytet Wolverhampton – wiele kierunków aż na ośmiu wydziałach :

 • Technology
 • Education
 • Art & Design
 • Sport, Performing Arts & Leisure
 • Health and Wellbeing
 • Business School
 • Law, Social Sciences and Communications
 • Applied Sciences

Możliwe jest łączenie dwóch kierunków studiów! To wspaniała rzecz dla tych, którzy są ambitni i lubią dużo się uczyć. Podsumowując nauka w Anglii jest niesamowitą przygodą, ale i lekcją życia. Studiując poza granicami kraju, poznajemy wiele języków, zachowań, narodowości oraz kształtujemy siebie jako człowieka. Jeśli chcesz studiować w Anglii skorzystaj z pomocy profesjonalistów z Lagunita Education.

1 thought on “Dlaczego warto studiować w Anglii? – najważniejsze powody”

 1. Ja po roku studiów wyjechałam na erazmusa to niemiec i różnica w studiowaniu między polską a niemcami jest ogramna. Za granicą stawia się na wiedze praktyczną i przygotowanie do przyszłego zawodu. W polsce mieliśmy suchą teorię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *