Olej z wiesiołka jest jednym z popularniejszych składników stosowanych powszechnie przez człowieka. Ludzie od wieków doceniają wiesiołka nie tylko, jako roślinę leczniczą, ale i przydatny surowiec – m.in. dla potrzeb pszczelarstwa, kulinariów czy też wystroju wnętrz. Przyjrzyjmy się dokładnie, jak powstaje i jakie zastosowanie ma olej z wiesiołka.
Czym jest olej wiesiołkowy?
Produkcja oleju wiesiołkowego oparta jest na nasionach roślin z rodziny Oenothera. Rośliny tego rodzaju, naturalnie występują na całym świecie – głównie w obrębie Ameryki Północnej Głównie do produkcji oleju stosowany jest wiesiołek dwuletni. Nasiona, są bogate w substancje oleiste do których zalicza się m.in. kwas linolenowy. Olej z wiesiołka od wieków stosowany jest wspomagająco w wielu dolegliwościach. Powszechne i znane jest wieloletnie stosowanie wiesiołka w różnych infekcjach skórnych.
Istnieją domniemane dowody, iż olej z wiesiołka wykazuje działanie m.in.:
- Ściągające,
- Antyalergiczne,
- Przeciwzapalne.
Stosowany bywał przez niektóre osoby w terapii egzemy lub różnych dolegliwościach natury psychosomatycznej. Okazywał się on całkiem skuteczny w ograniczaniu bólu piersi, przy długotrwałym stosowaniu m.in. 6 miesięcy.
Oleju z wiesiołka można stosować w następujących dolegliwościach:
- Atopowym zapaleniu skóry,
- Neuropatii cukrzycowej,
- Reumatoidalnym zapaleniu stawów.
Jak stosować olej z wiesiołka?
Olej wiesiołkowy może być stosowany w różny sposób – pod postacią czystego olejku lub też jako suplementy diety. Wszystko zależy wyłącznie od tego, w jaki sposób chcemy stosować różnego rodzaju suplementacje. Na pewno trzeba zwrócić uwagę na ewentualne interakcje lekowe – np. z lekami przeciwpłytkowymi. Na pewno ostrożność zachować powinny osoby z następujących grup:
- Z nadwrażliwością na substancje czynną,
- Karmiące piersią,
- Kobiety w ciąży,
- Pacjentki poniżej 12 roku życia,
- Pacjenci ze skazą krwotoczną,
Olej z wiesiołka jest dość bezpieczną substancją – trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na dobrą tolerancję preparatów. Wśród typowych dolegliwości trzeba wskazać m.in. na:
- Bóle głowy,
- Ból brzucha,
- Nudności,
- Biegunki,
- Wymioty,
Warto dokładnie zapoznać się z wiesiołkiem i z tym, czy bezpiecznie jesteśmy w stanie stosować u siebie olej z wiesiołka. To naprawdę nie jest skomplikowane i warto mieć to na uwadze.
Olej z wiesiołka świetnie sprawdza się w pielęgnacji suchych włosów oraz dłoni.Olej można dodawać do posiłków.