Gdy wzrasta temperatura ciała, zwykle jest to znak, że z organizmem dzieje się coś niecodziennego – prawdopodobnie podjął walkę z chorobą. Gorączka to naturalny mechanizm obronny, jednak utrzymująca się zbyt długo może być niebezpieczna dla naszego zdrowia. Jak sobie z nią poradzić?
Skąd bierze się gorączka?
Przyczyn gorączki, definiowanej jako podwyższona do min. 38°C temperatura ciała, może być bardzo wiele. Taki stan powodują zarówno bakterie, pasożyty oraz wirusy, jak i reakcje alergiczne – w rzeczywistości przyczyn jest jednak znacznie więcej. W każdym przypadku musimy mieć świadomość, że przejściowy stan w postaci wysokiej temperatury ciała sprzyja mechanizmom obronnym i wytwarzaniu przeciwciał, co jest dla nas szczególnie istotne w obliczu walki z chorobą lub niekorzystnie wpływającym na organizm czynnikiem zewnętrznym.
Kiedy należy sięgnąć po lek na gorączkę?
Gdy gorączka utrzymuje się zbyt długo, zagraża naszemu zdrowiu – oznacza to konieczność działania. Jest ono tym bardziej wskazane, gdy towarzyszą jej poboczne objawy, takie jak ogólne osłabienie organizmu, złe samopoczucie i dreszcze. W wielu sytuacjach przyjmowanie leków wcale nie jest jedynym dostępnym rozwiązaniem – być może wystarczy zastosować sprawdzone domowe sposoby. Wymienia się wśród nich zimną kąpiel lub owinięcie się zmoczonym w letniej wodzie ręcznikiem czy przyjmowanie naparów ziołowych obniżających temperaturę ciała, np. przygotowanych na bazie kwiatu lipy czy owoców czarnego bzu. W przypadku, kiedy powyższe metody okażą się niewystarczające, powinniśmy zastosować bezpieczny dla naszego zdrowia lek na gorączkę, który z pewnością szybko poradzi sobie z wysoką temperaturą.
Jaki lek na gorączkę wybrać?
Wybierając lek, musimy przyjrzeć się jego składowi – niektóre osoby mogą być uczulone na składniki zawarte w najpopularniejszych preparatach. Wśród kryteriów wyboru środka na wysoką temperaturę należy uwzględnić jego formę podania oraz wiek osób, dla których został przeznaczony. Kolejnym krokiem jest zapoznanie się z ulotką i dostosowanie dawki oraz częstości stosowania do swojej masy i stopnia natężenia bólu. Nie każdy lek na gorączkę może być stosowany przez dzieci, a w przypadku kobiet w ciąży wybór staje się naprawdę mocno ograniczony. W razie jakichkolwiek wątpliwości decyzję o przyjęciu określonego leku należy skonsultować z lekarzem w celu uniknięcia ewentualnych efektów ubocznych. W żadnym wypadku nie należy przekraczać zalecanej jednorazowej i dziennej dawki, wyszczególnionej w ulotce.