Jak nie przepłacać za codzienne użytkowanie samochodu? Krótki poradnik

[REKLAMA]

Posiadanie samochodu to spory wydatek – nie tylko w momencie jego zakupu. Doskonale wiedzą o tym wszyscy, którzy na co dzień korzystają z auta. Nic więc dziwnego, że stale poszukują sposobów pozwalających ograniczyć wydatki związane z codziennym użytkowaniem pojazdu. Oto kilka sprawdzonych metod, które pozwolą sporo zaoszczędzić.

Szacuje się, że dzienne wydatki wynikające z regularnego użytkowania samochodu mogą wynieść nawet kilkadziesiąt zł, co daje ogromną sumę w skali miesiąca. W koszty wliczona jest eksploatacja poszczególnych części oraz zakup paliwa.

Oszczędzaj na paliwie

Sporym kosztem związanym z użytkowaniem pojazdu jest zakup paliwa. Samochód należy tankować regularnie – bez tego nie jest możliwe podróżowanie autem. Wyjątek stanowią pojazdy elektryczne, które jednak stanowią mniejszy udział w ruchu drogowym. Mniej za paliwa zapłacą również właściciele pojazdów hybrydowych, gdyż częściowo takie auto napędzane jest elektrycznie.

Wydatki związane z tankowaniem pojazdu zależą przede wszystkim od liczby pokonywanych kilometrów. Niemniej jednak zwykle jest to kwota oscylująca wokół nawet 600 zł miesięcznie. Teoretycznie wydatek ten można obniżyć, szukając stacji benzynowych oferujących najniższe ceny. W praktyce jest to trudne do osiągnięcia, ponieważ ceny paliw zmieniają się systematycznie.

Ciekawszym niż np. konto oszczędnościowe rozwiązaniem jest… Konto Jedyne z promocją Tankuj Korzyści dostępne w ofercie Toyota Banku. Polega to na zwrocie kosztów paliwa w formie atrakcyjnej premii dla posiadaczy rachunku osobistego. Można uzyskać aż do 10% zwrotu po spełnieniu określonych warunków.

Przykład. Chcąc uzyskać zwrot w wysokości 5% na konto oszczędnościowe, należy utrzymać średnie miesięczne saldo na rachunku w wysokości 1000 zł oraz średnie miesięczne saldo depozytów wynoszące 10 tys. złotych. Ponadto należy dokonać transakcji kartą płatniczą na minimalną kwotę wynoszącą 500 zł.

Zużyte części wymieniaj na oryginalne

Od czasu do czasu zachodzi konieczność wymiany zużytych elementów. Wielu kierowców, chcąc zaoszczędzić, decyduje się na tańsze części zamienne. Problem w tym, że zwykle charakteryzują się one krótszą żywotnością, co z kolei oznacza konieczność szybszej ich wymiany.

Jeżeli chcesz zaoszczędzić na codziennym użytkowaniu samochodu, zawsze wybieraj części oryginalne. Chociaż jednorazowo zapłacisz więcej, w dłuższej perspektywie uda ci się zmniejszyć koszt eksploatacji. Chcąc natomiast rozłożyć płatność na raty, można skorzystać z usługi Comort Pay – Serwis samochodu na raty dostępnej w ofercie Toyota Bank. To rozwiązanie, dzięki któremu termin pierwszej raty można odroczyć o miesiąc, zaś rozłożenie płatności na kilka mniejszych rat nie stanowi dużego obciążenia finansowego.

Porównaj ubezpieczenie OC

Na koszty codziennego użytkowania samochodu składa się również ubezpieczenie OC. Wielu kierowców, decydując się na przypadkową ofertę firmy ubezpieczeniowej, przepłaca za polisę nawet kilkaset złotych.

Chcąc oszczędzić, należy porównać ceny ubezpieczenia OC. Biorąc pod uwagę, że zakres polisy oraz maksymalna suma gwarancyjna jest jednakowa u każdego ubezpieczyciela, nie warto przepłacać. Alternatywnym rozwiązaniem jest np. usługa Comfort Pay przygotowana przez Toyota Bank. Pozwala rozłożyć na raty płatność za polisę OC i AC.

Stosując się do powyższych praktyk, możesz sporo zyskać. Dzięki temu codzienne użytkowanie pojazdu będzie tańsze. Zaoszczędzone pieniądze warto ulokować w produkcie, jakim jest np. konto oszczędnościowe. Dzięki temu gromadzony stale kapitał będzie systematycznie się powiększał o wypracowane odsetki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *